Öğretmen Diyarı

İkili Eğitim Velileri Zor Durumda Bıraktı

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları  yönetmeliğini değiştirdi. Değişen yönetmelikle ana okulları ikili eğitime geçirildi. Artık anaokullarının tamamında ikili eğitim yapılacak. 

 

Temel Eğitim Genel Müdürlüğünün ana okullarda okullaşma oranını artırma adına yapmış olduğu bu değişiklik hatadır. 

 

Ülke genelinde anaokulu kayıtlarının neredeyse tamamı yapıldı. Anaokulu kayıtlarının yapıldığı dönemde , ana okullarımızın neredeyse tamamında tam  gün  ve hatta kulüp çalışmasıyla beraber 08:00 - 17:00 mesai saatleri içerisinde ğitim yapılmakta ve  çalışan  velilerde kendi çalışma saatlerine göre çocuklarını  bu okullara kayıt ettirdi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı ,  öğrencilerin  kayıtlarını tam  gün  eğitime göre yaptığı halde daha sonra yaptığı yönetmelik değişikliği ile anaokullarını ikili eğitime geçirdi. 

 

Öğrenci  kayıtlarını kendi çalışma şartlarına göre anaokullarına yaptıran veliler , ikili eğitime geçilmesiyle çok zor durumda kaldı. 

 

Anaokullarının idarecileri şimdi tek tek  öğrenci  velilerini arayarak  çocuklarının  sabahçı yada öğlenci olacak şekilde eğitim göreceğini açıklamaya başladı. Bu karara velilerden çok  büyük tepkiler gelmeye başladı.

 

Anaokullarında okullaşma oranını artırayım diye değişikliğe giden Milli Eğitim Bakanlığı , devlet okullarından  özel  ana okullarına geçişlerin önünü açmış oldu.  Çalışan  anne ve babalar çocuklarının  kayıtlarını anaokullarından sildirmeye başladı. Anaokulu artı  özel  etüt yerine çocuklarını   özel  anaokullarına vermeyi tercih ediyorlar.

 

Bunun yanında yönetmelik değişikliği ile beraber anaokullarında öğretmen  ihtiyacıda neredeyse her okulda iki katına çıkacak.

 

Şöyleki 5 derslikli bir anaokulunun öğretmen norm kadrosu 5 iken , bu okulda ikili eğitime geçilmesiyle öğretmen  ihtiyacı  10'a çıkacak.

 

Norm  güncellemelerinin  yapılmasından sonra yapılan bu değişiklikle beraber neredeyse tüm anaokullarında mevcut norm kadronun iki katı öğretmen normu oluşacak ve her okulda mevcut anaokulu öğretmeni kadar öğretmen  ihtiyacı  ortaya çıkacak. 

 

 

Temel Eğitim Genel Müdürlüğü anaokullarını ikili eğitime geçirerek hata yapmıştır. 

 

Öğretmen  ihtiyaç  analizi yapılmadan ,  çalışan   ailelerin  durumu düşünülmeden yapılan bu değişiklik  yeniden  gözden geçirilmelidir. 

 

Temel Eğitim Genel Müdürümüz Funda KOCABIYIK'a buradan tüm anaokulu velileri adına yapılan hatayı düzeltmesi için çağrıda bulunuyoruz. 

 

Anaokullarımızın ikili eğitime geçirilmesinin alt yapısı oluşturulmadan ve öğretmen  ihtiyaç analizi yapılmadan yapılan bu değişiklik  yeniden  gözden geçirilmelidir. 

 

Velilerin mağduriyeti  giderilmelidir . 

 

Devlet okullarından özel okullara kaçışın önü açılmamalıdır.   

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol