Öğretmen Diyarı

İki yılda 3 milyon kitap okudular

Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan "Kayseri ile Okuma Projesi" kapsamında, bin 62 okuldaki tüm öğrenciler 2 yılda 3 milyon kitap okudu.

İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Necdet Taş Anadolu Lisesi'nde en çok kitap okuyan öğrencilerin ödüllendirildiği törende, 2 yıl önce hayata geçirdikleri projeyle, öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılması konusunda çok önemli mesafe aldıklarını söyledi.

Projeyle her öğrencinin en azından okulda kitap okumasını sağladıklarına dikkati çeken Çandıroğlu, şöyle konuştu:

"Öğrencilerimiz her gün 20 dakika okuyarak, 2 yıl içinde toplam 3 milyon kitap bitirdi. Bu, kitap okuma alışkanlığının kazandırılabilmesi açısından çok önemli bir rakam. Günlük 20 dakika kitap okuyan bir öğrenci, yılda 7 bin 300 dakika kitap okumuş oluyor. Bu süre sonunda öğrenci, yaklaşık 1 milyon 460 bin kelime okuyor. Bu da 200 sayfalık 29 kitaba karşılık geliyor. Bu da kitap okuma alışkanlığının kazanılması için yeterli bir sayı."

Okuma alışkanlığının matematik, fizik gibi sayısal derslerin kolay anlaşılması açısından da önem taşıdığını vurgulayan Çandıroğlu, şunları kaydetti:

"Araştırmalar, okuma alışkanlığına sahip bir öğrencinin, okuma alışkanlığı olmayan aynı zeka düzeyinde bir öğrenciye göre matematik problemini yüzde 35 daha hızlı çözdüğünü ortaya koymaktadır. Okuma alışkanlığı, öğrencilerin not ortalamalarına da yansımaktadır. Araştırmalar, okuma alışkanlığı, seviyesi yükseldikçe öğrencilerin not ortalamasının da yükseldiğini gösteriyor."

 

Anadolu Ajansı
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim