Öğretmen Diyarı

İki ayrı ‘kazanan listesi’ açıklandı kıyamet koptu
‘Proje okul' olarak ilan edilen Tevfik İleri İmam Hatip Okulu'nda büyük bir sınav skandalı patlak verdi. 2 gün önce yapılan “5'inci Sınıflara Öğrenci Seçme Sınavı”nı kazanan 300 kişi ilan edildi. Ancak 1 gün sonra “Hata yapmışız” denilerek yeni bir “sınavı kazananlar listesi” açıklandı. İlk sınavda kazanmış olan birçok isim, yeni listede yer almayınca kıyamet koptu. Veliler ayağa kalktı. SÖZCÜ'ye ulaşan iddialara göre, ilk listede adı yer almayan bazı üst düzey isimlerin çocuğu ikinci listede yer aldı, değişiklik de gece yarısı yapıldı. Okul, yaşanan skandalı internet sitesinde de “hata yapmışsız” diyerek ilan etti.

Ankara Tevfik İleri İmam Hatip Okulu'nda yaşanan skandalı, okul yönetimi de ‘hata yapmışız' diyerek okulun web sayfasında şöyle duyurdu:

liste

“Sayın Velimiz. 06.09.2016 tarihinde okulumuzda yapılan ‘5'inci Sınıflara Öğrenci Seçme Sınavı'nın sonuçları aynı gün içinde yayınlanmıştır. Ancak velilerin okul müdürlüğümüzü yazılı ve sözlü olarak uyarması neticesinde sınav sonuçlarında hata yapıldığı tespit edilmiştir. İtirazlar üzerine ikinci inceleme yapılmıştır. Yapılan ikinci inceleme neticesinde matematik testinin cevap ölçeğinde teknik bir hata (Cevap anahtarında kayma olmuştur. Matematik testleri dikkatle incelendiğinde sıra dışı rakamların olduğu görülmektedir.) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinin ikinci sorusunda cevap ölçeğinde yanlışlık yapıldığı (B olması gerekirken C olduğu) tespit edilmiştir. Bu durumda yapılan ikinci inceleme neticesinde sınav sonuçları ile ilgili yeni liste yukarıda yayınlanmıştır.”

VELİLER AYAĞA KALKTI

Skandal, ilk listede “kazandı” olarak 300 kişinin arasında adı yer alıp da ikinci listede adı olmayan öğrenci velilerini isyan ettirdi. Veliler, gerek sosyal medya üzerinden gerekse okula giderek tepkilerini dile getirdiler. Okul öğretmenleri de yaşanan durum karşısında şaşkınlığa uğradılar. Bir öğretmen SÖZCÜ'ye, “Sorular bize MEB'ten gelmedi. Kim hazırladı, hangi matbaadan geldi biz de bilmiyoruz” diye konuştu.
Ali Ekber ERTÜRK
Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim