Öğretmen Diyarı

HÜKÜMETİN ATAMALARLA İLGİLİ ZOR KARARI!

Sosyal medyada öğretmenler her gün gündemde ancak henüz atamayla ilgili bir karar alınmış değil. Çünkü atama kararı almak çok zor olacak.


Öğretmen Adayları Cephesi


Öğretmen adayları, gün geçtikçe seslerini yükseltiyor. Sosyal medyada gece gündüz aktif olan öğretmen adayları, parti ve sendika binalarını da ziyaret etmeyi ihmal etmiyorlar. Ankara’da dün yine ses getiren bir eylem yapan adaylar, Başbakanlık’tan verilecek müjdeli haberlere kilitlendiler. Genel Seçimleri çok iyi değerlendirmek isteyen öğretmen adayları, atama olacağına % 100 inanmaktadırlar. Hedefleri 40 bin atama. Mezun olmayan ve KPSS puanı olmayan öğretmen adayları da 2015 KPSS’ye hazırlanmakla daha çok meşguller. Bu gruptaki adaylar da 2015 KPSS’den sonra atama olmasını istemektedirler.


Hükümet Cephesi


Seçim öncesi öğretmen ataması konusunda MEB, mevzuat gereği atamaların 2015 KPSS’den sonra yapılacağını ifade etmektedir. Ve atama konusunda hiçbir hazırlık yapmamaktadır. Maliye Bakanlığı, 2015 Bütçesine göre ne kadar öğretmen alınacağı konusunda MEB’in talebine göre kadro ve atama izni verecektir. 47 bin kadro ihdası yapıldı ancak ne kadarına ne zaman atama yapılacağı belli değil. Bakanlar Kurulu’nda öğretmen ataması gündeme gelecektir ve son kararı Başbakan verecektir.


Memur Adayları Cephesi


Öğretmen atamaları, merkezi memur yerleştirmesini bekleyen memur adaylarını da ilgilendiriyor. Çünkü 2015 Bütçesine göre öğretmenlere verilecek kadro sayısı, memur atamalarına verilecek kadro sayısını doğrudan etkileyecektir. Dolayısıyla İİBF mezunları, GTHB ataması bekleyen mühendisler, Teknisyenler, Teknikerler, Veteriner Hekimler, Sosyologlar, Spor Bakanlığı’ndan atama bekleyen BESYO mezunları, ön lisans mezunları, orta öğretim mezunları vb. kısacası tüm memur adaylarına verilecek kadro 73,600’dan karşılanacaktır.


Hükümetin Zor Kararı!


2015 Bütçesine göre toplamda 73,600 memur atanabilecek. Öğretmenlere, sağlıkçılara, memurlara 73,600 üzerinden pay verilecek. Üstelik 73,600 kadronun 15 binini Şubat ayında MEB, öğretmen atayarak kullanmıştır. Geriye 58,600 kadro kalmıştır. 40 bin öğretmen ataması talebi, 40 bin memur ataması talebi var. Toplam talep 80 bindir. 2015 Bütçesinden öğretmenlere fazla kadro verilirse memur alımı az olacaktır. Seçim öncesi öğretmen ataması olursa 2015 KPSS’den sonra öğretmen alımı az olacaktır. Seçim öncesi 10 bin öğretmen olacak olsa öğretmen adaylarının çoğu memnun olmayacaktır, seçim öncesi 35 bin öğretmen ataması yapılsa 2015 KPSS’ye girecek öğretmen adayları tepki gösterecektir. Çünkü seçim sonrasına kadro kalmayacaktır. 2015-Haziran’da az memur alımı yapılırsa bu sefer de memur adayları tepki gösterecektir. TBMM de tatile girdi, bütçe dışı atama izinleri ve yeni atama izinleri de verilemeyecek. Yeni meclis kurulacağı için Eylül’e kadar yeni kadro ve atama izinleri alınamayacaktır.


SON SÖZ:Hükümetin öğretmen ve memur atamalarındaki kararı çok zor olacaktır. Kadro dağılımları ve atamalarla ilgili Hükümetin vereceği karara tüm öğretmen ve memur adaylarının saygı göstermesi gerekir. Hükümet de kadro ve atama konusunda adaletli bir dağılım yapmalıdır. Atama bekleyen tüm adaylar için hayırlısı olsun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim