Öğretmen Diyarı

İHH’nın Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğiti-Bir-Sen desteğiyle, geleceğin iyiliksever Türkiye'sini bugünden inşa etmek üzere hayata geçirdiği “Her sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” Projesi yeni eğitim ve öğretim döneminde de 81 ildeki resmi/özel tüm okulöncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okullar, halk eğitim merkezi, mesleki eğitim merkezi ve Kuran kurslarındaki öğrenci ve kursiyerlere yönelik olarak uygulanmaya devam edecek.

Çocukları küçük yaşlardan itibaren bilinçli, fedakâr, yardımsever, başkalarının dertleriyle dertlenen, duyarlı nesiller olarak yetiştirebilmeyi hedefleyen proje çerçevesinde 2014-15 eğitim döneminde 81 ilde 6 bin 7 okul 16 bin 747 yetimle kardeş oldu. 928 Kuran kursundan da bin 380 yetime destek geldi. 25 bine yakın sınıf, 750 bin öğrenci iyiliklerde yarışarak önemli bir sosyal sorumluluk projesin içerisinde yer almış oldu.

Proje savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık gibi sebeplerle hem Türkiye'de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde babasını veya annesini kaybetmiş olan yetim çocukların günlük ihtiyaçlarının Türkiyeli öğrenciler tarafından karşılanmasını ve bu yolla dostluk ve kardeşliğin kıtalar arasındaki yegâne köprü haline gelmesini amaçlıyor.

Projeye katılan sınıfların bir yetimi desteklemeye karar vermelerinden sonra en az bir yıl boyunca (birden fazla yetim kardeş edinmek de mümkün) her ay düzenli olarak sınıfça 100 TL toplamaları gerekiyor. Çocuklar ve gençler kardeşlerini İHH'nın Sponsorluk Destek Sistemi kapsamında yetim çalışmalarını yürüttüğü ülke ve bölgelerden serbestçe seçebiliyor. Sponsorluk süreci başlatıldıktan sonra, sınıflar adına eşleştirilen yetimlerin ülkesi, adı, yaşı ve fotoğrafını içeren "Yetim Özet Bilgi Formu" posta veya e-posta yoluyla her sınıfa ayrı ayrı gönderiliyor. Gönderilen yetim bilgi formları sınıf panolarına asılabiliyor. Böylece çocuklar destekledikleri yetimi her an hatırlama imkânı bulabiliyor.

Sınıflar dilerse yetim kardeşleri ile mektuplaşabiliyorlar. Böylece Türkiye'den dünyaya uzanan yetim kardeşliği, mektup arkadaşlığıyla da pekiştirilmiş oluyor. Yeni eğitim-öğretim yılında gönüllü sınıflar, istemeleri halinde söz konusu desteğe “devam” kararı vererek kardeşliklerini daha da geliştirebiliyorlar.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim