Öğretmen Diyarı

Her şeyin başı eğitim
Vali Özkan 'Çözüm odaklı yaklaşım, etkin takip ve izleme sistemi, merkez-taşra dayanışması ve vekillerin desteği mutlu yaşam şehri Isparta'nın tesis edilmesine büyük katkı sundu' dedi...
HASAN ÖZBEK Isparta

TÜİK 2015 yılı verilerine göre; en yaşanabilir il olan Isparta'nın Valisi Vahdettin Özkan, şehre bu konumunu kazandıran özellikleri anlattı. Özkan hizmet ederken 'insan odaklı kalkınma anlayışı" içerisinde 'katılımcı bir yaklaşımla' hareket ettiklerini söyledi. Özkan 'Hedefimiz Isparta'yı her alanda birinci yapmak' diye konuştu.

Isparta, TÜİK'in 2015 verilerine göre Türkiye'deki iller içerisinde sağlık sektöründe birinci olan Isparta, eğitimde ikinci; konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, alt yapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti göstergelerine göre belirlenen İllerin Genel Yaşam Endeksi sıralamasında ise birinci oldu.

Isparta Valisi Vahdettin Özkan kentin başarısını şöyle anlattı:

 'Kurumlar arası uyum şart'


'Çözüm odaklı yaklaşım, etkin takip ve izleme sistemi, merkez-taşra dayanışması ve milletvekillerinin desteği ile mutlu yaşam şehri Isparta'nın tesis edilmesine büyük katkı sunmuştur. Valilik çalışmalarında, Isparta ilinin ekonomik ve sosyal gelişmesi bütüncül ve çok boyutlu biçimde ele alınmış, 'insan odaklı' kalkınma anlayışı içerisinde 'katılımcı' bir yaklaşımla hareket edilmiştir. Özel sektörle işbirliği içerisinde oluşturulan sinerji ile kısa vadeli önceliklerin de ötesine geçerek uzun vadeli amaç ve hedefler belirlenmiş, çalışmalarda kamu-özel sektör dengesinin yanı sıra, kurumlar arası uyum ve bütünlük de gözetilmiştir. Hizmetlerin her aşamasında esas alınan unsur, Isparta halkının refahını artırmak, hayat standardını yükseltmek, temel hak ve özgürlükler zemininde adil, güvenli ve huzurlu bir yaşam ortamı tesis etmek olmuştur.'

'Temiz bir çevre önemli'

Isparta'nın eğitim eğitim sektöründe Türkiye'de 2. sırada yer almasının da uzun vadeli planlama ile etkili ve kararlı uygulamaların bir sonucu olduğunu söyleyen Özkan şöyle devam etti: "Merkezde 5000 kişilik yüksek öğrenim yurdunun yapımı için Özel İdare ve yüklenici firma tarafından sözleşme imzalanmış yer teslimi yapılmıştır. Gelecek bedenden ve zihnen sağlıklı yetişen gençlere emanet mekanlar ve temiz çevre için; 2014-2019 yılı kış sezonu dönemini kapsayan Temiz Hava Eylem Planı hazırlanmıştır."

Isparta'da kırsal hizmetlerin geliştirilmesi alanında da önemli mesafeler kaydedildiğini belirten Özkan, "KÖYDES projeleri kapsamında; 4.2 milyon TL nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Ulaştırma, Tarım, Turizm sektörlerinde Toplam Yatırım Bedelleri 47 milyon olan 39 milyon harcama yapılmıştır. Atılan her adımda, koruma-kullanma dengesi gözetilerek; tarihi, doğal ve kültürel zenginliği ile bir cazibe merkezi olan Isparta'nın korunarak kalkındırılması ilkesi benimsenmiştir" diye konuştu.

Sıradaki hedeflerinin tüm göstergelerde Isparta'yı birinciliğe yükseltmek olduğunu söyleyen Vali Özkan, bunun bütün Isparta için ortak stratejik amaç olduğunu da ifade etti.
Milliyet
Anahtar Kelimeler:
her şeyin başı eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol