Öğretmen Diyarı

Her okula sosyal hizmet birimi kuracak

 

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara

ABD'deki okullarda uygulanan sistemin bir benzerini oluşturacak MEB, her okulda birer sosyal hizmetbirimi kuracak ve buralarda sosyal hizmet uzmanı,sosyal çalışmacı, psikolog ve sosyologlar görevlendirilecek. Bu birimler rehberlik öğretmenleri ve okul aile birlikleriyle koordineli bir şekilde çalışacak.

Hizmet birimlerinde sigara, alkol, madde bağımlılığı gibi zararlı alışkanlıklar edinmiş, uyum ve iletişim sorunu yaşayan çocuk ve gençler için "çözüm modelleri" belirlenecek. Koruyucu-önleyici ve rehabilite edici değerlendirmeler yapılarak, öğrenciye destek olunacak. Bu birimler, okullarda öğretmenleri ile veya ailesi ile sorun yaşayan öğrenciler için de bir arabulucu görevi üstlenecek.

'Madde bağımlılığı' ödev konusu olmayacak

Ankara İl Uyuşturucu Koordinasyonu Kurulunca "2014-2016 İl Uyuşturucu Eylem Planı" hazırlandı. Toplumdaki yasa dışı bağımlılık yapıcı madde kullanımının ve bununla bağlantılı suçların önlenmesini, tedavi olanaklarının iyileştirilmesini amaçlayan plana göre, toplum sağlığını tehdit eden maddelerin şehre girmesini önlemek amacıyla tüm yollarda düzenli kontroller yapılacak. Şehirdeki MOBESE kameraları yaygınlaştırılacak ve jandarma tarafından etkin kullanılacak.

Cezaevleri, gençlik merkezleri, sivil toplum kuruluşları, fabrika, atölye gibi iş yerlerindekilere talep doğrultusunda madde bağımlılığı ve zararları konulu eğitim programları düzenlenecek. İl müftülüğünce konuşma ve vaazlarda madde bağımlılığı ve zararları konusuna yer verilmesi sağlanacak. Okullarda yanlış bilgilendirmeden dolayı merak uyandırmaması için "bağımlılık yapıcı maddeler ve zararları" adı altında öğrencilere performans ödevi verilmemesi sağlanacak.

"Madde bağımlılığı zararları" hakkında öğrencilere seminerler verilecek. Çocuk ve gençlerin spor, sanat ve kültür gibi etkinliklere yönlendirilmesi sağlanacak.

\"Anadolu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim