Öğretmen Diyarı

Her başarının altında iyi bir eğitim vardır

Sözcü_Murat AYDIN- Türkiye, insanına değer verme konusunda gelişmiş dediğimiz bir çok ülkeden önce adım atmıştır. Bunda da Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün büyük rolü vardır. Bir çok konuda olduğu gibi Öğretmenlerimizle ilgili gün tanımı da buna bir örnektir. Türkiye’de Öğretmenler günü 1981 yılında ilan edilmiştir. 24 Kasım’ın öğretmenler günü olmasının ise ayrı ve hatırlatıcı bir önemi vardır.

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği”ni kabul ettiği gündür. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928′de yaptığı toplantıda vermiş ve bu unvan, 24 Kasım’da Millet Mektepleri Talimatnamesinin yayımlanması ile resmileşmiştir.

İşte, Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981’de onun “başöğretmen” oluşunun yıldönümlerinde ülke çapında Öğretmenler Günü kutlanmasına karar verildi. Öğretmenler Günü ile ilgili kutlamalar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği ile resmi bir statü kazandı. Ve bugün bu kutlamalar bu yönetmenlik çerçevesinde yapılmaktadır.

ÖĞRENCİ ÖĞRETMENİ İLE VAR OLUR

Bu yıl Öğretmenler Günü onların yetiştirdiği bir milyondan fazla öğrencinin de TEOG sınavında yarıştığı bir zamana denk geldi. Böyle olması Öğretmenler Günü’nü daha da anlamlı kıldı. Çünkü o öğrencilerimizin bu sınavlardaki başarıları da kendilerinin olduğu kadar onları eğiten öğretmenlerinin başarısıdır. Bir öğrenci öğretmeni ile var olur, öğretmeni de öğrencisi ile…

Öğrencinin başarısı öğretmenin bilgi ve o bilgiyi verebilme kabiliyetine bağlı olduğu kadar, yine öğrencinin de verileni alabilme yeterliliğine bağlıdır.

Ama en önemlisi de her ikisinin birbiriyle bilgi ve ilim ile ilgili konuşup tartışarak farklılıkları ortaya çıkarabilmesi ve yeni bir şeylerin üretilmesine katkı sağlamasıdır.

Bir ülkenin geleceği için öğretmenlerin en başarılı insanlar olması gerekir. Başarılı olabilmeleri için de mesleki sıkıntılarının olmaması en önemli unsurdur. Bir öğretmenin, öğrenciye vereceği bilgiyi, çağın gelişmelerine göre sürekli yenileyip öğrencilere aktarması gerekir. Bizim öğretmenlerimiz bunu ne kadar yapabiliyor? Bu bir tartışma konusu. Çünkü öğretmenlerimizin durumu içler acısı. Bazı meslek dallarında ‘Aman öğretmenlerin işi kıyak. Yarım gün çalışıyorlar. Yazın üç ay tatil yapıyorlar. Ne var öğretmenlik yapmakta” gibi ironiler yapılıyor.

ÖĞRETMENLER ARASI BİLGİ PAYLAŞIMI

Evet, bugünkü tedrisatta, fiziki mekanların yetersizliğinden dolayı bir çok öğretmen yarım gün tatil yapıyor gibi gelebilir. Bu zaman iyi değerlendirildiğinde eğitimin kalitesi olarak geri dönecektir. Öğretmenlerimizin zamanlarını değerlendirecek projeler yapılmalıdır.

Örneğin Japonya’da olduğu gibi. ..Bu ülkede, öğretmenler, her gün dersten çıktıktan sonra bir araya gelip en az 1 saat günün değerlendirmesini yapıyor. Her öğretmen sınıfta ders sırasında öğrencileri ile yaşadığı iyi ve kötü diyalogları anlatıp, bunun üzerine değerlendirme yapıyor. Sıkıntılı bir durum için her öğretmen fikrini söylüyor ve ne yapılabileceği tartışılıyor. Son derece güzel bir yöntem. Orada iyi diyaloglar örneklere dönüştürülüyor, kötü diyaloglardan ders alınarak neler yapılabileceği üzerinde durulup sorun aşılıyor. Her başarının ardında iyi bir eğitim vardır.

Her şey iyi bir eğitim için…

Tüm öğretmenlerimizin “24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, genç beyinlerimize sınavlarında başarılar diliyorum…

Her başarının altında
İyi bir eğitim vardır

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim