Öğretmen Diyarı

Hem Öğretmen hem Eğitmen!

Dans kursları artık hiç kuşkusuz en az spor salonları kadar ilgi görüyor. Dans ayakkabısını giyen terapi niyetine veya form tutmak ya da sosyalleşmek için dans kurslarına akın ederken, dans ve müzik evrensel olsa da, bir ülkenin kültürel özelliklerini en iyi ifade eden bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. İnsanların duygularını, tavırlarını, düşüncelerini dans hareketlerinden çok rahat anlaşıldığını belirten Dans Öğretmeni Melek Serçe Akyıl, “Kültürümüzü yeni jenarasyona aşılamak için gece gündüz çalışıyoruz” dedi
TORBALI’DA eğitim ve öğretim veren çeşitli okullarda mezuniyet geceleri organize eden ve folklor, tiyatro ve Step gibi birçok dal da eğitmen olarak görev yapan 34 yaşındaki Melek Serçe Akyıl, dönem sonu tatili nedeniyle dans eğitmenliğini sürdürerek, azmiyle parmak ısırtıyor. Yeni evlenecek çiftlere dans kursu vererek düğün ve nişan törenlerine hazırlayan Dans Eğitmeni Melek Serçe Akyıl, ilgiden son derece memnun olduğunu belirtti. Çiftlerin en özel günlerinde daha güzel dans edebilmeleri için verilen kursa rağbet büyük. Evliliğe ilk adımını atacak olan çiftler, günler öncesinden kursa gelerek ders almaya başlıyor. Düğün ve nişanlarında çalacak olan şarkılar eşliğinde ders gören çiftler, heyecanlarını da yenmeye çalışıyor. Dans Eğitmeni Melek Serçe Akyıl, 2001 yılından itibaren düğün dansları ile ilgilendiklerini söyledi. Çiftlerin düğün öncesinde kendilerine gelerek ders almaya başladıklarını aktaran Akyıl, "Zeybek, çiftetelli ve kendi istedikleri müziklerle birlikte çıkış ve giriş koreografilerini yapmaktayız" ifadelerini kullandı.

 "HIZLANDIRILMIŞ DERSLERLE YARDIMCI OLUYORUZ"

 DÜĞÜN salonlarında provalar da yaptıklarını belirten Akyıl, çiftlerin özel günlerini dans öğrenerek daha güzel hale getirmeye çalıştıklarını dile getirdi. Hızlandırılmış olarak dans dersi verdiklerinden bahseden Akyıl, "2 ya da 3 ay öncesinden veya kendileri ne kadar zaman ayırdıysalar, hızlandırılmış olarak kendilerine yardımcı olmaktayız. Bu ölçüde de düğün dansı programlarımızı yerli ya da yabancı müziklerle birlikte yapmaktayız. Yapmış olduğumuz bu danslar içerisinde 4-5 tane dans ya da tarlatanlı çalışmalarla hizmet veriyoruz. Yaz sezonunda yoğunluğun yanı sıra kış sezonunda da yaza hazırlıklarımız oluyor. Ama Nisan ayından itibaren de yaklaşık Eylül ayına kadar sıcak aylarda düğün sezonuna kadar çiftlerimize, sünnet annelerimize ve babalarımıza dans eğitimi veriyoruz." şeklinde konuştu.

 “EMEKLERİMİN BOŞA GİTMEDİĞİNİ GÖRMEK, GURUR VERİCİ”

 GEÇTİĞİMİZ günlerde Yeniköy Mahallesi’nde düzenlenen muhteşem organizasyonla gerçekleşen ve nikâhını Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez’in kıydığı bir düğünde Siirt’te PÖH olarak görev yapan İsmail Tek ve kuzenleri Ömer Tek, Nazmi Tek ve Sait Şener’in Kerimoğlu oyunu büyük beğeni toplamıştı. Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez ve katılımcılar tarafından oldukça beğenilen dört gencin sergiledikleri performansın altındaki gerçekte günyüzüne çıktı. Programlı olarak 3 hafta boyunca Dans Öğretmeni Melek Serçe Akyıl tarafından eğitilen dört genç, düğün gecesi izleyicileri mest etti.  Dans etmek insanlığın ilk çağlardan beri duygularını dışarıya vurmak için kullandığı bir yöntemdir diyerek söze başlayan Dans Eğitmeni Melek Serçe Akyıl, “Dansın, insana kendini garip bir şekilde deşarj etmekten mutlu hissettirmeye birçok etkisi var. Üstelik bu etkiler son zamanlarda artık bilimsel verilere de dayanıyor. Dans sizi daha sağlıklı yapar, mutluluk hormonu salgılatır, hafızayı güçlendirir ve mantığımızın daha hızlı işlemesine vesile olur. Bunun yanı sıra kültürümüzü öğrenerek benimsemenin bir başka yoludur dans. 16 yılı aşkın süredir yeni evlenecek çiftlere dans kursu vererek düğün ve nişan törenlerine hazırlıyoruz. Sünnet annelerimize ve babalarımıza dans eğitimleri veriyoruz. İlgiden oldukça memnunuz. Özellikle geçtiğimiz günlerde Yeniköy Mahallesi’nde gerçekleşen bir düğün de dans eğitimi verdiğim dört gencin performansı, beni son derece gururlandırmıştı. Emeklerimin boşa gitmediğini görmek, bir eğitimci olarak beni mutlu ediyor. Dans kurslarımız sürekli aralıksız devam ediyor. Eğitim almak isteyen vatandaşlarımızın 0-537 330 86 36 numaralı telefondan ulaşmaları yeterlidir.” diyerek sözlerini noktaladı.

http://torbaliege.net/haberler/5324/hem-ogretmen-hem-egitmen.html

Anahtar Kelimeler:
hem öğretmen hem eğitmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim