Öğretmen Diyarı

Haymana Eğitimde Fark Yaratıyor

Ortaöğretimde derslik başına 20 öğrencinin düştüğü Ankara'nın Haymana ilçesi, okul öncesinden liseye eğitimde elde ettiği başarılarıyla dikkat çekiyor.

Ankara’nın ilçelerinden Haymana, eğitim hedeflerini revize ederek çıtayı daha da yükseltti. Okul öncesinden liseye okullaşma oranları, öğrenci başına düşen derslik sayısı, sınav başarıları ve tam gün eğitim konusunda Türkiye ortalamalarının üzerine çıkan Haymana’nın yeni hedefi, önce başkentteki okullar arasında, sonra da Türkiye genelinde en iyiler arasına girmek…

53 ilk ve orta dereceli okul ile Ankara Üniversitesi’ne bağlı bir meslek yüksek okulunun yer aldığı ilçede 4 bin 671 öğrenci, 400 öğretmen bulunuyor. İlk ve ortaokullarda derslik başına 18, genel ortaöğretimde ise 20 öğrenci düşüyor. Çok programlı lisede ağırlığı sağlık sektörüne kaydıran Haymana, Anadolu liselerinde ise uluslararası yarışmalarla sesini duyuruyor.

 

Daha Çok Çalışacaklar

Haymana Kaymakamı Turan Erdoğan, Belediye Başkanı Özdemir Turgut ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Enver Yurtdaş’ın koordineli çalışmasının bu başarıyı daha da artırdığı kaydediliyor. Bu başarıda katkısı olan isimler, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Haymana´da görevli öğretmenlerin eserlerinden oluşan Karma Sergi'nin açılış törenine katıldılar. Törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Yurtdaş, Haymana´da eğitimde elde edilen başarıların, varılan noktanın yeterli olmadığını, daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, "Hiçbir çalışmayı, başarıyı yeterli görmemek lazım. Bunları daha ileriye götürmek için çabalamalıyız" dedi.

Hünerlerini Sergilediler
Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut da öğretmenlere seslenerek, "Sizler geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizi yetiştiriyorsunuz. Bir toplumun temeli eğitimdir. Eğitim olmazsa toplum çökmeye mahkumdur. Siz öğretmenlere ne kadar hizmet etsek azdır. Siz her şeyin en güzeline layıksınız. Programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim" dedi. Kaymakam Turan Erdoğan ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Bir mimar için taş ne ise bir öğretmen için de öğrenci odur. Mimar taşı nasıl şekillendirirse öğretmen de öğrenciyi şekillendirir. Tüm özel günlerin en anlamlısı bence öğretmenler günüdür. Sizler her şeyin en iyisine layıksınız." Konuşmaların ardından 12 Eylül İlkokulu, 12 Eylül Ortaokulu ve Haymana İmam Hatip Ortaokulu Öğretmenleri, hazırlamış oldukları oratoryoyu sundular, müzik öğretmenleri tarafından şarkı ve türküler seslendirildi ve sonrasında aday öğretmenler topluca yemin etti.

egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol