Öğretmen Diyarı

Hava durumu en soğuk kış başlıyor! İşte tarih

Hava durumu için kritik uyarıyı meteoroloji verdi. 23 Ocak'tan itibaren 20 yılın en soğuk kışını yaşayacağız. Yeni haftada sıcaklıklar 10 derece birden düşecek.

Hava durumu İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Kütahya, Konya, Bursa, Afyon, Çanakkale, Balıkesir, Eskişehir ve Çanakkale'de geçtiğimiz hafta kritik seviyeye ulaşmıştı. Yurdun büyük bir bölümünü etkisi altına alan kar yağışı, sıcaklıkları birçok bölgede -10 dereceye kadar düşürmüştü. İstanbul'da kar hayatı esir alırken, İzmir'de yarım asır sonra sıcaklıklar -4 dereceyi görmüştü.

 

Meteorolojiden yeni bir uyarı daha geldi. 20 Ocak'tan sonra Türkiye yeni bir soğuk ve karlı havanın etkisine girecek.  Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse aylar öncesi 20 Ocak'ı göstererek asıl kış mevsiminin o zaman geleceğini belirtmişti. Köse, geçtiğimiz Kasım ayında İstanbul için asıl kışın 20 Ocak sonrasında geleceğini öngören Köse hala bu iddiasını sürdürüyor. Köse’ye göre son 20 yılın en çetin kışı bu yıl yaşanacak. 23 Ocak'tan sonra Türkiye'ye yeni soğuk hava ve kar yağışı geleceğini de söyleyen Köse, ay sonu itibariyle esas kar yağışlarının görülmeye başlanacağını söyledi.

YURT GENELİNDE HAVA NASIL OLACAK?

 

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın doğusu, Güney ve İç Ege, Batı Akdeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Eskişehir, Konya, Sivas ve Tokat çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle karla karışık yağmur ve kar, Güney Ege ve Batı Akdeniz kıyıları, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Hatay, Osmaniye, Şanlıurfa ve Mardin çevrelerinde yağmur şeklinde olması bekleniyor.

 

Bu gece ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde iç ve doğu bölgelerde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve sis bekleniyor.

 

HAVA SICAKLIĞI

 

Güneydoğu Anadolu'da 1 ila 3 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Kuzey ve batı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

 

KUVVETLİ BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

 

Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir. Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimlerinde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.  İç Ege, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz'in iç kesimleri ile Marmara'nın güneyinde bu gece ve yarın (Cuma) sabah saatlerinde yer yer yoğun olmak üzere sis hadisesi bekleniyor. Sis hadisesinden dolayı meydana gelecek görüş mesafesinde azalma gibi olumsuzluklara karşı tedbirli ve dikkatli olunmalıdır.

 

internethaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim