Öğretmen Diyarı

Harvard'ı parasız yapmak için kampanya başlattılar!

ABD’nin ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden Harvard, her yıl aldığı milyonlarca dolarlık bağışlarla tam 37.6 milyar dolarlık bir varlığa sahip ve bu varlığı da dünyanın dört bir yanında yaptığı yatırımlarla her yıl büyütüyor. Buna karşılık lisans öğrencileri Harvard’da okumak için her yıl 45 bin dolar harç parası ödemek zorunda.

Durum böyle olunca birçok yoksul ailenin çocuğu, çok zeki olmalarına rağmen harç parasını karşılayamayacaklarını ve burs alsalar dahi başarısız olmaları durumunda bu bursun kesileceği korkusuyla Harvard’a başvurmaktan kaçınıyor.

New York Times gazetesinin haberine göre Harvard’ı daha adil ve başarılı bir okul haline getirmek için ‘Ücretsiz Harvard, Adil Harvard’ adıyla yeni bir kampanya başlatıldı.

BİRÇOK ÜLKENİN GELİRİNİN ÜZERİNDE

Kampanyaya Ron Unz isimli eski bir Harvard mezunu ve Ralph Nader isimli solcu politikacı öncülük ediyor. Unz, gerekli imzayı toplayarak Harvard’ın yönetim kuruluna girebilmesi durumunda Harvard’ı dünyanın dört bir yanından zeki ancak yoksul çocuklara da açmak için kampanyayı etkin bir şekilde savunacağını belirtiyor.

Önerisi ise okulun tamamen parasız bir hale getirilmesi ve harç masraflarının okulun Hırvatistan, Bulgaristan, Bolivya gibi ülkelerin milli gelirinden yüksek olan varlığından karşılanması.
 

Kaynak:Habertürk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim