Öğretmen Diyarı

HANİ VERDİĞİN SÖZLER ?

Nisan 2013’te Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı atanamayacak durumda olan öğretmenlerin devlet kadrolarına yerleştirilebilmesiyle ilgili birtakım istihdam politikaları üzerinde çalıştıklarını beyan etmişti. Bunlardan birincisi okullarda sınıf sayılarının 30 öğrenciyi geçmeyecek şekilde dizayn edilerek devletin öğretmen ihtiyacının arttırılması, ikincisi ise bu durumda olan öğretmenlerin devletin düzenleyeceği 3 ayla 1 yıl arası sürecek birtakım eğitim sertifikası programları ile diğer bakanlıklarda ‘’nitelikli personel’’ adıyla istihdam edileceğiyle ilgiliydi.

 

Özellikle adalet, sağlık ve maliye bakanlıkları bu konuda Nabi Avcı’ya öneri götürmüşlerdi. Ama yine de bunların dışında da buradan anlaşılan bir takım yasal düzenlemelerin ardından bu sertifika programlarıyla örneğin sağlıkla ilgili bir öğretmenlik bölümünden mezun olanlar sağlık bakanlığı, mesleki ve teknik öğretmenlik mezunları sanayi ve ticaret bakanlığı, Türkçe öğretmenleri TDK, muhasebe öğretmenliği mezunları BDDK, fizik-kimya öğretmenleri TÜBİTAK gibi kurumlara yerleştirilebilme olanağının muhtemel olduğudur.

 

Ne yazık ki bu iki maddenin hiçbiri aradan 2 sene geçmesine rağmen yapılmamıştır. Ne sınıf sayıları 30’la sınırlandırılabilmiş ne de atanamayan öğretmenlerin diğer bakanlıklarda istihdamları için gerekli olan sertifika programları açılmıştır..Devletin verdiği bir sözü eninde sonunda tutacağı olumlu düşüncesiyle bu atılımın bu bahar ayında artık yapılması gerekmektedir.

 

Bakanlığın yakın zamanlarda yaptığı açıklamayla devletin öğretmenlere olan ihtiyacının 130 bine yakın bir sayı olarak belirtilmişti. Bakanlığın yazıp çizdiği ama bir türlü gerçekleştiremediği aşağıdaki soruları bu bahar ayında net bir şekilde cevaplaması gerekmektedir :

 

1- Türkiye genelinde sınıfların sayısının 30’la sınırlandırılmasıyla 130 binin dışında kaç öğretmene daha ihtiyaç duyulur?

 

2- Sayın bakanın 2 sene önce açıkladığı ataması yapılamayan öğretmenlere diğer bakanlık ve kurumlarda kadro açılabilmesi için üzerinde çalışılan istihdam ve eğitim politikalarıyla ilgili kesin bir açıklama 2015 seçimlerinden önce yapılacak mı?

 

3- Böyle bir istihdam politikası hayata geçirildiğinde  ataması gerçekleşmeyecek öğretmenlere yönelik ‘’nitelikli personel’’ adıyla verilecek olan diğer bakanlık ve kurumlardaki kadro ihtiyaç sayısı önümüzdeki 10 yıl içerisinde ortalama ne olur?

 

4- Aynı durumda olan kişilerin bu kurumlara da atanamaması durumunda çok ortaklı kolej kurabilmeleri için devletin teşvik vermesi gündem maddelerine ne zaman girer ?

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim