Öğretmen Diyarı

Hani üniversite harçları kaldırılmıştı?

Geçenlerde yazmıştım. Cumhurbaşkanı Erdoğan gençler ve eğitim için ne yapmaya kalksa, birileri onu baltalamak için elinden geleni yapıyor.


Alın size çok çarpıcı bir örnek daha.

 

Ortalık yıkılıyor. Öğrenciler, veliler ayakta. TBMM’ye soru önergesi üzerine, önerge veriliyor.

 

Niye, harçlar katlamalı olarak geri döndü diye?

 

İşin boyutları öylesine karmaşık ki, anlayabilene aşk olsun. İlgili maddeler sürekli değişiyor ve öğrencilerden normal harcın iki, üç katı paralar alınıyor...

 

Peki, hani kalkmıştı? En başa dönelim.

 

Bir önceki seçim öncesinde, üniversite harçları kaldırıldı ama bu arada ikinci öğretimler unutuldu. İşte bu yüzden iktidar göğsünü gere gere, harçları kaldırdık diyemiyor.

 

O kadarla kalınsa iyi ama belli ki birileri ikinci öğretimi hepten yok etmek ve harçları yeniden getirmek için özel bir çaba harcıyor. Yoksa ceza gibi katlamalı harçlarla karşı karşıya kalmazlardı.

 

Öğrenciler, haraç gibi harç diyorlar. Yakında siyasi polemik konusu da olur.

 

Üniversite harçlarının ikinci öğretimi de kapsayacak şekilde tümüyle kaldırılması gerekirken, yeniden gündeme gelmesi, hiç doğru değil.

 

Başarısız olan öğrenciye katlamalı harç söz konusu, çalışkan öğrenci için harç yok denilebilinir. İşte o noktada, öğrencinin o ders ya da derslerde neden başarısız olduğuna bakılmalıdır.

 

Öğrenci bütün derslerinde başarılı, bir ya da iki derste, sürekli o dersi almak zorunda kalıyorsa, Hoca da sorgulanmalıdır.

 

Ayrıca, çalışmaya teşvik için ille de bir harç alınacaksa, bu o dersin defalarca alınmasında belki söz konusu olabilir..

 

En doğrusu da şu andaki öğrencilere değil, bundan sonra üniversiteye gireceklere uygulanmasıdır. Maç ortasında kural değişmez.

 

Bu konuda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ne düşünüyor, gerçekten çok merak ediyorum.

 

Çünkü öğrenci ve anne babalar için büyük olan bu meblağlar, devlet için hiçbir şey. Kısacası kurbağayı ürkütmeye değdi mi? Ne yapılmak isteniyor, anlayan, bilen var mı? Varsa ne olur bize de anlatsın...

\"Milliyet\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim