Öğretmen Diyarı

Halk Eğitim Merkezleri Ücretsiz Dershane Hizmeti Verecek

MEB, dershanelerin dönüştürülmesinin ardından öğrencilere hizmet vermesi için tekrar devreye soktuğu Halk Eğitim Merkezleri'nin (HEM) çalışma esaslarını belirledi.

 

 

 


Milli Eğitim Bakanlığı, dershanelerin dönüştürülmesiyle devreye girecek HEM'lere yönelik kriterleri belirledi. Günlük 5 saat verilecek takviye kurslar ücretsiz olacak.

 


Bu çerçevede Türkiye'nin il ve ilçelerinde bulunan 980 halk eğitim merkezlerinde en fazla 256 saat ders yapabilecek. Üniversiteye hazırlık kapsamında bu kurslardan, Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri, Anadolu öğretmen liseleri, güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, Anadolu imam-hatip liseleri, imam-hatip liseleri, genel liseler ile mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrenciler yararlanabilecek.

 


HAKİMLİK KURSLARI DA VERİLECEK

HEM'lerde verilecek kurslar arasında, kaymakamlık, hâkimlik ve müfettişlik kursları da yer alıyor. Ortaokul öğrencilerine yönelik destekleyici kurslarda ise, Anadolu Liseleri, Fen Lisesi ve kolejlere hazırlık kursları ile Bursluluk ve Yatılılık Sınavlarına Hazırlık kursları da bu kapsama dahil edildi. Yine bu takviye edici dersler de en fazla 256 ders saatine kadar açılabilecek. Ayrıca kurslara katılanlar katılım belgesi de alacak.

 


GÜNDE 5 SAAT

Kursların ilk etapta haftasonları açılması planlanırken bu kurslar günde 5 saat ders verilebilecek. HEM'lerde ve okullarda verilecek kurslarda öğrencilerden ücret alınmayacak. Ders verecek öğretmenler sözleşmeli veya kadrolu öğretmenlerden seçilecek ve öğretmenelere ek ders ücreti verilecek.
MEB'in yaptığı düzenlemeyle fen, sosyal bilimler, Anadolu, Anadolu öğretmen, güzel sanatlar ve spor liseleri; Anadolu imam hatip ve imam hatip ile genel, mesleki ve teknik liselerin öğrencileri için 'Ortaöğretim Kurumları Öğrencilerine Yönelik Destekleyici Kurslar' açılabilecek.

 


KATILIM BELGESİ VERİLECEK

Merkezlerde Anadolu liseleri, fen lisesi ve kolejlere hazırlık kurslarıyla bursluluk ve yatılılık sınavlarına hazırlık için ise 'Ortaokul Öğrencilerine Yönelik Destekleyici' kurslar açılacak. Destekleyici kursların içerikleri, bireylerin ihtiyaçları ve kurumların imkanları doğrultusunda merkezler ve milli eğitim müdürlüklerince hazırlanacak. Kurslara katılanlara 'Kurs Bitirme Belgesi' yerine, 'Katılım Belgesi' verilecek
.

internethaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim