Öğretmen Diyarı

Hakkari\'de öğrenciler öğretmen yolu gözlüyor

HAKKARİ merkeze ve ilçelere bağlı bazı köylerde halen yüzlerce öğrenci ders başı yapamadı. Köy okullarına öğretmen ataması yapılmadığı için öğrencilerin okula gidememesi velilerin tepkisine neden olurken, öğrenciler okul önlerinde öğretmen bekliyor.

Türkiye genelinde 3 aylık tatilin ardından yaklaşık 16 milyon öğrenci ve 600 bin öğretmen, 3 hafta önce ders başı yaparken, Hakkari’nin bir çok köyünde yüzlerce öğrenci, halen bu mutluluğu yaşayamadı. 50′ye yakın köyde bu durumun yaşandığı belirtilirken, Hakkari Milli Eğitim Müdürlüğü, öğretmen açığını ücretli öğretmenlerle kapatmaya çalışıyor.

Hakkari Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran, yaşanan sıkıntıyı kısa sürede gidermek için çalıştıklarını belirtti. Kurtaran, “Köylerdeki öğretmen açığımızı ücretli öğretmenle kapatıyoruz. Hakkari merkez ve ilçelere bağlı köylerde ücret karşılığı çalıştırılmak üzere 820 öğretmen adayı başvurdu. Bu adayların hepsi 4 yıllık fakülte mezunu. Bu adaylar arasında şartları en uygun ve ihtiyacımız olan 220 öğretmeni seçip en geç önümüzdeki hafta köylere görevlendirerek bu sorunu çözeceğiz” dedi.

Hakkari merkeze 50 kilometre uzaklıkta bulunan Doğanyurt, bu sıkıntıyı yaşayan köylerden biri. Doğanyurt Köyü’nde 40 öğrenci, kapısı halen kilitli bulunan okulun önünde gelecek olan yeni öğretmenlerini beklerken, veliler bu duruma oldukça tepkili. Çocuklarının ders başı yapmak yerine okul önünde oynamakla zaman geçirdiğini anlatan veliler, “Hakkari’nin eğitimdeki durumu ortada. Yetkililerin bu sorunu kısa zamanda çözmesini bekliyoruz” dedi.

Demirtaş Köyü’nün sorunu ise taşımalı sistemle çözülmeye çalışılıyor. Köyün tek derslikli okulunun zemininde çökme meydana gelince köydeki öğrenciler, 10 kilometre uzaklıkta bulunan Akçalı Köyü’ndeki YİBO’ya taşımalı olarak götürülüyor. Bu köyde yaşayan veliler de çocuklarının kendi köylerinde okula gitmesini istediklerini, okullarının bir an önce onarılmasını istediklerini söyledi.

 

Haber Kaynağı: Gözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
idealist 2 yıl önce

Bu kafayla bu yaklasımla devam ettıklerı surece oranın halkı, daha cok beklerler....

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim