Öğretmen Diyarı

Hafta Sonu Kurs Ücretleri Nasıl-Ne Zaman Artacak?

​MEB, 2014-2015 yılından itibaren okullarda takviye kursları vermeye başladı. Ancak ücretlerle ilgili yasal düzenleme yapılmadı, öğretmenler normal ek ders ücreti almaya devam ediyor.

GAZETEKAMU / ÖZEL HABER -ZEKİ KARA

 

MEB, 2014-2015 yılından itibaren okullarda takviye kursları vermeye başladı. 24 Kasım-Öğretmenler Günü’nde Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kurs ücretlerinin iki katına çıkarılacağı müjdesi verilmişti. Ancak ücretlerle ilgili yasal düzenleme yapılmadı, öğretmenler normal ek ders ücreti almaya devam ediyor.

 

Hangi Mevzuatta Değişiklik Yapılacak?

 

MEB, 2014-2015 Eğitim - Öğretim Yılı Örgün Ve Yaygın Eğitimi Destekleme Ve Yetiştirme Kursları

 

Yönergesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplarında öğretmenlerin alacağı ek derslerle ilgili olarak “Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 8’inci maddesi kapsamında kurs saatlerine göre gündüz veya gece katsayısı ücretinden ödenecektir.” ifadesi kullanılmıştır. Yetiştirme, okuma-yazma ve uyum kursları başlıklı 8. maddede değişiklik yapmak veya 8. maddeye yeni bir cümle eklemek çok basit bir işlemdir ancak MEB yasal düzenlemeyi geciktirmektedir.

 

Düzenleme Neden Gecikmiş Olabilir?

 

2014 Bütçesi nedeniyle yeni düzenlemenin 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren başlatılması uygun görülmüş olabilir. Çünkü 2014 bütçesi gereği Aralık ayı ek dersleri erken yapılmış ve erken ödenmiş olacaktır. İki katı kurs ücretinin 2015 yılından itibaren uygulanmaya başlamasıyla karışıklığın önüne geçilmiş olacaktır. Ayrıca KBS’de de (Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi) değişiklik yapılması gerekecektir.

 

Hafta Sonu -Hafta İçi Farklı Ücret Mi Olacak?

 

Ek ders ücretleri, Gece ve Gündüz öğretimi şeklinde farklı olarak ücretlendirilmektedir. Kursların hafta sonu veya hafta içi yapılması ücretleri etkilemeyecektir. Hafta içi yapılan kurslar da akşama kadar süreceği için Gece öğretimi şeklinde ödenecektir. 2015 yılında memur maaşlarına yapılacak zam oranı kadar ek ders ücretleri de arttırılacaktır. % 3’lük bir zamla gündüz ek ders ücreti net 9,35 Lira, gece ek ders ücreti 10,02 Lira olacaktır. Enflasyon farkı olursa çok küçük bir artış daha eklenecektir. Yani düzenleme yapıldıktan sonra takviye kurs ücretleri 20,04 Lira üzerinden ödenmeye başlayacaktır.

 

Özetle; hafta sonu kurs ücretleriyle ilgili düzenlemenin 31 Aralık 2014 veya 1 Ocak 2015 tarihinde yapılacağını tahmin ediyoruz.

 

 kaynak: "www.gazetekamu.com"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol