Öğretmen Diyarı

Güvenlik Soruşturmasının Hangi Aşamada Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Güvenlik Soruşturması Nasıl Yapılır? 

,Son dönemlerde öğretmen alım sürecinde köklü değişiklikler yapıldı. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan OHAL kapsamında ciddi değişikliklerin yapıldığı öğretmen atama sürecinde mülakatların yanı sıra güvenlik soruşturması engeli de geldi.

KPSS puanı ile alınan başvuruların ardından sözlü sınavlar yapılmakta ve iki sınav puanının ortalaması, atama için gerekli puan olmaktadır. Bu puanla alınan tercihlerde en yüksek puandan başlamak koşulu ile okullara atamalar yapılmaktadır. Atamaların tamamlanmasının ardından ise öğretmenler için güvenlik soruşturması süreci başlamaktadır. Güvenlik soruşturması sürecinde ise adaylardan istenen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formundaki bilgiler doğrultusunda, herhangi bir terör bağlantısı olup olmadığı araştırılmaktadır. Güvenlik soruşturmasının temiz çıkmasının ardından adaylar iş başı yapmaya hak kazanacaklardır.

Son yapılan öğretmen alımında ise Milli Eğitim Bakanlığı, güvenlik soruşturmalarının 11 Ağustos tarihinde tamamlanacağı bildirilmişti. Ancak alınan son bilgilere göre birçok adayın halen güvenlik soruşturmasının sona ermediği öğrenildi. 

Güvenlik soruşturmaları henüz tamamlanmayan adaylarda bilgi almak için Bakanlığı yoğun telefon yağmuruna tutmaktadır.

Güvenlik Soruşturması Sorgulama Nasıl Yapılır?

Güvenllik soruşturmasının hangi süreçte olduğunu öğrenmek isteyenler ise bu sorgulamayı nasıl yapacaklarını araştırıyor. Güvenlik soruşturmaları, adayların ikamet ettikleri mahalle karakolunda veya ikamet adresinin bulunduğu ilçe emniyet müdürlüğünde yapılmaktadır. Sizde ikamet adresinizin bulunduğpu mahallenin bağlı olduğu karakola, ya da ilçe emniyet müdürlüğüne giderek güvenlik soruşturmanız hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kpsscafe.com.tr  | Ankara - ÖZEL HABER

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim