Öğretmen Diyarı

Güvenli okulların olmazsa olmaz 10 şartı!

Ayla Özdemir / Sözcü Eğitim


Okullarda şiddet olayları yaşandığında önemi ve değeri fark ediliyor okul güvenliği konusunun.


Oysa güvenli bir okul ortamı, üzücü olaylar yaşanmadan üzerinde durulması gereken bir konu ve eğitimin olmazsa olmazı!


Okullar, öğrencilere, öğretmenlere ve okul çalışanlarına kendilerini güvende hissedecekleri bir çevre sunamadığı taktirde bu durum eğitim etkinliklerinin sürdürülebilmesini de olumsuz etkiliyor.


Bu kapsamda İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bahçeşehir Üniversitesi ve City Security Group (CSG) ortaklığı ile bir çalışma başlatıldı.


Çalışmanın adı, ‘CSG Güvenli Okul Akreditasyon Projesi’. İlk olarak İstanbul’dan seçilen pilot okullarda başlatılan bu projenin Türkiye genelindeki okullarda da hayata geçirilmesi planlanıyor.


Projenin mimarı, CSG City Security Group Yönetim Kurulu Başkanı, Bahçeşehir Üniversitesi Özel Güvenlik ve Koruma Programı Genel Koordinatörü Eski Emniyet Müdürü Osman Öztürk, Güvenli Okul Projesi’ni ve güvenli bir okulun ‘olmazsa olmaz’ şartlarını Sözcü Eğitim’e anlattı.


 


– Güvenli Okul Nedir?


Osman Öztürk: Türkiye’de eğitim başlığı altındaki konuları konuştuğumuzda pek çok sorun karşımıza çıkıyor. Eğitimin sağlıklı koşullarda verilebilmesini sağlamadan, diğer konu başlıklarına dair çözüm sağlamak da mümkün değildir. Sağlıklı koşullarda eğitim dediğimizde bunun birinci şartı ise güvenlik. Okul paydaşları olan öğrenci, öğretmen ve okul çalışanlarının kendilerini fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan iyi hissettikleri, korku ve kaygının olmadığı, özgür, barışçıl ve güvenli bir okul ikliminde eğitimlerini sürdürmeleri önemli bir ihtiyaç.


 


– Peki okul ve güvenlik dediğimizde Türkiye’de yüz yüze kaldığımız gerçekler nelerdir?


DURUMUN VAHAMETİ RAKAMLARA YANSIYOR!


Osman Öztürk: “Çocuk ve gençlerde artan şiddet eğilimi ile okullarda meydana gelen olayların belirlenmesi amacıyla 2007 yılında TBMM Araştırma Komisyonu tarafından yapılan araştırmaya göre lise öğrencilerinin %15’i okula delici, kesici alet ve silahla geliyor, ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin %8’i ise çete üyesi.


Türkiye’de 17.5 milyon öğrenci bulunuyor. Bu rakam durumun vahametini göstermesi açısından önemli. Araştırma Komisyonunun raporuna göre, devlet ve özel ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin şiddetle karşılaşma oranları devlet okullarında ve özel okullarda %19. Her 2 gençten biri sözel, her 4-5 gençten biri fiziksel ve her 6-7 gençten biri ise cinsel şiddet ile karşılaşıyor. 2011 yılında EBSAM tarafından yapılan bir diğer araştırmada ise okulların %62’sinde şiddet olaylarının yaşandığı belirtiliyor.


Ağustos 2013 tarihli CSG-İksara-Bahçeşehir Üniversitesi Okul Güvenliği Araştırması ise;


OKULLAR GÜVENLİĞE YETERLİ ÖNEMİ VERMİYOR!


Her 10 veliden 6’sının, yani %62’sinin okullarda öğrencilerin birbirlerine şiddet uyguladıklarını ve birbirlerini sözlü olarak tehdit ettiklerini düşündüğünü gösterdi.


Şaşırtıcı olan ise, güvenlikle ilgili yaşanan tüm sıkıntılara karşın Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2009 tarihli çalışmasına göre okulların %61’inde hiçbir güvenlik görevlisi bulunmuyor. Yönetici ve öğretmenlerden yaklaşık üçte birinin okullarda güvenli ortamın oluşturulması için hiçbir seminer, konferans veya hizmet içi eğitim almadıkları belirtiliyor.


Ne yazık ki ülkemizde güvenlik, güvenlikle ilgili bir kriz yaşandığında aklımıza geliyor. Ve yine ne yazık ki kriz dediğimizde aslında insan hayatından, çocuklarımızın hayatından bahsediyoruz.


Güvenli Okul Projesi’nin önemi ve değeri de burada karşımıza çıkıyor.


Güvenli Okul Projesi, güvenliğe dair sorunlarla karşılaşıldığında bunların çözümü ile yetinmeyen asıl güvenlik sorunlarının ortaya çıkmasını engelleyecek sistemlerin oluşturulması ve bu sistemlerin devamlılığının sağlanması ile ilgilidir.


Güvenli okul, eğitimin korku, şiddet ve kaygıdan uzak, güvenli bir ortamda gerçekleştirildiği okuldur. Öğrencilerin okulda karşılaşabilecekleri güvenlik risklerine karşı güvenli bir çevrede yaşatılmaları hedeflenir.”

 

Güvenli bir okul ortamı için gereken şartlar nelerdir?


Osman Öztürk: “Bu çerçevede GÜVENLİ OKULLARIN OLMAZSA OLMAZ ON ŞARTI bulunmaktadır:


1- ​Okul bina ve eklerinin tasarımı ve kullanımı güvenlidir.


2- Okulda, güçlü bir liderlik ve kendini işine adamış okul paydaşlarının bulunduğu bir yapı vardır.


3-  ​Güvenli ve olumlu bir okul iklimine sahiptir.


4-  Akademik ve sosyal başarıya odaklılık esastır.


5- ​Okul paydaşlarının okula bağlılığı ve aidiyet duygusu üst düzeydedir.


6- Öğrenci davranışları ile ilgili kurallar açık ve net bir şekilde tanımlanmıştır.  Kurallar eşit ve tutarlı olarak uygulanır.


7- Okul-aile-toplum iş birliği gelişmiştir.


8- Güçlü bir “Okul Güvenlik Yönetimi” vardır. Okul güvenliğini sağlamaya ve sürdürmeye yönelik politikalar tutarlı olarak uygulanır.


9-  Kapsamlı Acil Durum Planı ve Kriz Yönetimi oluşturulur.


10- ​Değerler eğitimi “Güvenli Okul Projesi”nin en önemli şartıdır. Ailelere ve öğrencilere “Değerler Eğitimi” verilir. Din, ahlak, adalet, sorumluluk, saygı, özgüven, yardımseverlik gibi toplumda kabul gören ortak değerlerin kazandırılması sağlanır. Bireysel farklılıklara saygı duyulur.


 


Bu tanımlamalar doğrultusunda bir özet yapacak olursak, güvenli okul 4 bileşenden oluşur :


1- Okul ve çevresinin güvenliği (bina güvenliği, bahçe/çevre güvenliği ve altyapı ihtiyaçları),


2- Öğrenci güvenliği (başarıya odaklılık, planlı yaşam, özdenetim sahibi olma, değerlere sahip olma),


3- Aile güvenliği (aile içi güven, aile içi şiddetin önlenmesi, ebeveyn eğitimi),


4- Toplum güvenliği (medya ve eğitim, okul-çevre işbirliği, okulların toplum tarafından desteklenmesi)


GÜVENLİ OKUL GÜVENLİ YARINLARIN TEMİNATI!


Güvenli okul kavramını oluşturan tüm bileşenlerin belirlenmiş standartlar ve ölçekler çerçevesinde okul sistemine entegrasyonu riskleri azaltır ve okulları daha güvenli kılar. İşte bu noktada, geliştirdiğimiz CSG Güvenli Halkalar Modeli ile güvenli bir okul iklimi oluşturulur.


Çocuklara ne kadar çağdaş ve kaliteli eğitim verebilir ve ne kadar da tehlike ve risklere karşı koruyabilirsek, geleceğimizi de o kadar sağlam temeller üzerine kurabilir ve yaşatabiliriz. Yarınlarımızın umut çiçekleri çocuklarımızı güvenli okullarda geleceğe hazırlamak toplumsal sorumluluğumuzdur.


Türkiye’de eğitime dair pek çok konuyu tartışıyoruz ancak okulların güvenliğini yeterince tartışmıyoruz. Pek çok tartışma konusu içerisinde belki de en rahat çözüme kavuşturabileceğimiz tek konuyu…


Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi “Çocuğu sevmek demek onu en iyi şartlarda geleceğe hazırlamak demektir”. Çocuklarımızı en iyi şartlarda geleceğe hazırlamak için ise “Güvenli Okul” güvenli yarınların teminatıdır.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim