Öğretmen Diyarı

Güneydoğu’ya sözleşmeli öğretmen formülü
 “Ağustosta atama yok” açıklamasının ardından, Milli eğitim Bakanlığı (MEB), doğu ve Güneydoğu illerinde kalmak istemeyen öğretmenlerin boşalttığı kadrolara, “sözleşmeli öğretmen” atamak için yeni formül geliştirdi. “Güneydoğu’da öğretmen tutamıyoruz” diyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, atanacak sözleşmeli öğretmenlerin maaşlarının, kadrolu öğretmenlerinkinden aşağıda olmayacağını açıkladı. Eğitim alanını değiştiren tasarıya TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda eklenen yeni maddeye göre; kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde boş kadrolara sözleşmeli öğretmen istihdam edilecek, bu öğretmenler 3 yıl süreyle başka yere atanmayacak. 

Atamaya sınır

Komisyonda Ak Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal imzasıyla verilen önergeyle tasarıya yeni bir madde eklendi. Maddeye göre; kalkınmada birinci derecede öncelikle yörelerdeki boş MEB kadrolarına, Devlet Memurları Kanunu’nun 4B fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilecek. Başvuran sözleşmeli öğretmen adayları, KPSS puanına göre sıralanacak. Aday öğretmenler MEB’in yapacağı sözlü sınav sonucunda aldıkları puana başarı puanına göre atanacak. Atanan sözleşmeli öğretmenler, 3 yıl süreyle başka yere atanamayacak.

Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde, sözleşmeli öğretmenin eşi, sözleşmeli öğretmene tabi olacak. Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulacak.

3+2 yıl şartı

Sözleşmeli öğretmenlerden, sözleşme gereği 3 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacak. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak.

Bu öğretmenler için yeniden aday öğretmenlik süreci işletilmeyecek. Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı’nın görüşleri alınarak MEB tarafından hazırlanan yönetmelikle düzenlenecek.

‘Nitelik artacak’

Önergenin gerekçesinde şunlar kaydedildi: “Kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde görev yapan öğretmenleri, genelde ilk atama yoluyla atanan öğretmenler oluşturmakta ve buralarda uzun süre görevde tutulmalarında sorun yaşanmaktadır. Bu yörelere atanan öğretmenlerin uzun süre görev yapmaları, ek ders ücreti karşılığında yapılan görevlendirmelerin en az seviyede tutulmasını sağlayacağı gibi, eğitim öğretimin niteliğini daha da artıracaktır.”

‘Bölgenin bir an evvel terörden kurtulması lazım’

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu konuya ilişkin “Gerçekten mülakatta görüşülerek, insanlar ikna edilerek, bölgenin bütün özellikleri onlara anlatılarak onun gönüllülük esasına göre o göreve başlaması bence hem halkta büyük bir memnuniyet yaratacak hem de başarıyı getirecek. Aile-veli-öğretmen diyaloğuyla çok güzel bir başarı getireceğine inanıyorum. Bölgenin bir an evvel terörden kurtulması için oraya gönüllü öğretmenlerin atanması ne pahasına olursa olsun şart, ben bunu böyle görüyorum” dedi. MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, doğu, güneydoğuda çok büyük sıkıntı olduğunu, öğretmen açığı bulunduğunu, sözleşmeli öğretmenlerin hangi bölgelere atanacaklarının belirlenmesi gerektiğini kaydetti. HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, atama yönetmeliğinde değişiklik yapılarak, belli süre konularak, bu öğretmenlerin kadrolu gönderilebileceğini belirtti. CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, “İnsanın, işsizlik kadar onurunu örseleyen bir şey yoktur. İlgili sivil toplumla görüşmeden, sendikaları, öğretmenleri dinlemeden bu düzenlemenin hemen geçirilmemesi gerekir” diye konuştu.

Kaynak:Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim