Öğretmen Diyarı

“Güney Kore, lise yaşamını üniversiteye entegre etmiş”
 İEÜ Bilim Koleji eğitim sistemini kuruyor. Sistem için Güney Kore’de üstün yetenekli çocukların okuduğu okulları ve üniversite eğitimleri incelendi.
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Bilim Koleji kendi eğitim sistemini yaratıyor. Kolejde nasıl bir eğitim verileceğinin belirlenmesi amacıyla Amerika’nın ardından Güney Kore’de ortaöğretimden üniversitelere dek incelemelerde bulunuldu. Kurumlarla, öğrenci ve öğretim elemanı değişimleri için anlaşmalara varıldı.

İEÜ Bilim Koleji eğitim sistemini kuruyor. Sistem için Güney Kore’de üstün yetenekli çocukların okuduğu okulları ve üniversite eğitimleri incelendi.
Güney Kore’nin ekonomisi 1950’lerde, Asya ve Afrika’daki birçok gelişmekte olan ülkenin düzeyindeyken, bugün dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında yer alıyor. Hızla gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri üzerinden yükselen başarılarıyla eğitim alanında da en başarılı ülkeler arasında bulunuyor.

2009 yılı PISA sınavlarında Güney Kore, okuma dalında 539, matematikte de 546 puanla en üst dereceye yerleşmişti. 15 yaşındaki öğrencilerin matematik ve fen bilimleri testlerine göre yapılan sıralamaya göre geçtiğimiz PİSA sınavlarında da ikinci sırada yer aldı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aşkar, İEÜ Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Evrim Üstünlüoğlu, İEÜ Bilim Koleji Eğitim Koordinatörü Mehmet Ali Atakan, Bilimpark ve Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Hayrettin Çelikhisar Güney Kore’de Seoul, Daejeon, Cheonan kentlerinde üstün yetenekli çocukların okuduğu okulları ve üniversite eğitimlerini inceledi.

İlk gün Türkiye Seul Büyükelçisi Arslan Hakan Okçal’ı ziyaret eden heyet, KEDİ Kore Eğitim Geliştirme Kurumu, Parlak ve Üstün Yetenekliler Eğitimi Ulusal Araştırma Merkezi, Seul Fen Lisesi, Hwan – İl Ortaokulu eğitim çalışmalarını yerinde gördü. Daejeon Kenti’ndeki KAIST Üniversitesi’nde işbirliği görüşmeleri yapıldı. Daejeon Fen Lisesi ve Bilim Müzesi’ni ziyaret eden heyet, Cheonan Kenti’nde de Sang Myung Üniversitesi ve Koreatech Üniversitesi’ndeki eğitimleri yerinde izledi. Başkan Demirtaş, Koreatech Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzaladı.


“ÜLKEMİZİN TEKNOLOJİ DEVRİMİ İÇİN”

İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Bilim Koleji’nde Türkiye’nin teknoloji devrimini gerçekleştirecek yetenekli çocukları yetiştireceklerini belirtti. Başkan Demirtaş, en iyiye ulaşmak için araştırmaları sürdürdüklerini kaydederek,

“Eğitimiyle ön plana çıkan bütün kurumların yapısını, nasıl işlediklerini, çocuklara nasıl ulaştıklarını, eğitimlerini inceliyoruz. Önce Amerika’da New York ve Huston eyaletlerinde araştırmalar yaptık. İnsanına yaptığı yatırımla teknolojiye yön veren Güney Kore’nin üç farklı kentinde üstün yetenekli çocukların nasıl bir eğitim aldığını inceledik. Güney Kore’de matematik, fen bilimleri, dil ve sanat, teknoloji geliştirme, sosyal bilimler, bilgi teknolojileri ve spor alanlarında üstün yeteneklilere yönelik eğitim veriliyor. Üstün yetenekli öğrencilerin yüzde 82’si matematik ve fen alanında eğitim alıyor” dedi.

‘KORELİ ÖĞRENCİLERİN 24 SAATİ İNCELENDİ’

Güney Kore’nin dünya sıralamasında ön sıralarda yer alan eğitim kurumları bulunduğunu, öğrencilerin 24 saatlik yaşam dilimlerini incelediklerini ifade eden Başkan Demirtaş, “Kore Eğitim Bakanlığı’yla öğretmen değişimi konusunda anlaşma yapılması için adım atılması yönünde karar aldık. Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Can Muğan da, önümüzdeki günlerde KAIST Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sung – Mo Kang ile karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimi konusunda anlaşma imzalayacak” diye konuştu.

“LİSEDEYKEN ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ”

İzmir Bilim Koleji’nde anaokulundan üniversiteye dek eğitim programının hazırlandığını vurgulayan Başkan Demirtaş, öğrencilerin yaparak, yaşayarak öğrenmelerine yönelik bir program geliştirileceğine dikkat çekti. Başkan Demirtaş, şunları söyledi:

“İncelemelerimiz sırasında öğrencilerin özellikle yaparak, yaşayarak öğrendiklerini gördük. Öğrencilerin, araştırmacı kimliğe sahip olmaları destekleniyor. Üniversite hocaları liselerde derse giriyor. Onlarla birlikte projeler geliştiriyor. Lise yaşamı üniversiteye entegre edilmiş. Öğretmenler öğrencilerle çok yakın işbirliği içindeler.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Bilim Koleji’nde de anaokulundan üniversiteye dek oluşan programlar hazırlanıyor. Yetenekli öğrenciler aynı zamanda lisede okurken üniversitemizden de ders alabilecekler. Böylelikle araştırmacı kimliği benimseyecekler. Üniversiteye geldiklerinde de bu derslerden muaf olacaklar.”


Kaynak: Sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim