Öğretmen Diyarı

Gündoğdu: Akademisyenlere 1458 TL Zam

Gündoğdu, toplantıda başta 4-C'lilerin kadroya alınması, akademisyenlerin mali haklarının düzenlenmesi, İş ve Meslek Danışmanlarının maaş sorunun çözülmesi, sicil affı gibi bir çok talebi dile getirdi.

Gündoğdu'nun talepleri

-1 Ocak'tan itibaren yüzde 50'liye varan zam 4-C'lileri memnun edecek. Toplu sözleşmede 4-C'li çalışanlarımızın mali haklarının düzeltilmesi için önemli bir kazanım  elde etmiştik. Şimdi kadroya alınmalarını istiyoruz. Çünkü bundan sonra 4-C'lileri memnun edecek tek şey kadroya alınmalarıdır. Memur olarak alınmaları önceliğimiz ancakmemur olarak alınamıyorsa işçi statüsünde alınmalarına da razıyız.

-Üniversitelerde görev yapan akademisyenlerin maddi durumlarının bir an önce iyileştirilmesi şart. YÖK Başkanı ve sayın Çalışma Bakanımızla birlikte görüşeceğiz ve Sayın Başbakan ile görüşeceğiz. 

Bu konuda mutabakata vardık. Akademisyenliği özendirecek ve reel kayıpların telafisine yönelik iyileştirme yapılmalı.

-Fazla mesai yapan arkadaşlarımıza mesai ücreti verilmelidir. Yine İş ve Meslek Danışma Elemanlarının kadro sorunu çözüldü ancak maaşları düştü. Bu durumun mutlaka düzeltilmesi gerekiyor.  

-2005 yılı sonrası göreve başlayanlara bir derece verilmesi ve işlenen fiillere bağlı olarak verilen disiplin cezalarının affına ilişkin bir düzenleme yapılmasını istiyoruz.

-Kadın kamu görevlilerin yönelik pozitif ayrımcılık yapılmalı, hamile ve emziren kadın kamu görevlilerine yönelik çalışma saatine ve sürelerine yönelik düzenleme yapılmalı.

-Emekli ikramiyesi hesabında 30 yıllık hizmet süresi sınırlamasının kaldırılması, emeklilere maaş promosyonu, sayıları çok fazla olmayan avukat, mimar gibi kamuda işçi olarak çalışan arkadaşlarımızın memur kadrosuna atanması, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde çalışan TARGEL personelinin durumu taleplerimizden bazıları." dedi.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise toplu sözleşme görüşmelerinin bütçeye maliyeti 8 milyar TL olduğunu söyledi. Bakan Çelik, "Maliye Bakanlığı 2014 yılı için 5 milyar TL artış öngörüyordu. Maaşlara yapılan seyyanen zam, öğretmenlere verilen eğitim öğretim tazminatı ve 4-C’lilere yapılan iyileştirmeler, memur zammının bütçeye maliyetini artırdı. 2014 yılı için Maliye, memur maaşlarında 5 milyar TL artış öngörüyordu. Ancak elde edilen ek kazanımlar, bu rakamı 8,1 milyara çıkardı. Bu nedenle maaş zammının bütçeye ek maliyeti 3,08 milyar TL oldu. Taban aylığa yapılan zammın ne anlama geldiğini sizler çok iyi bilirsiniz" dedi. 
 
Ahmet Gündoğdu Akademisyenlerle ilgili Twitter hesabından şu bilgileri paylaştı:


Sürekli gayret içerisinde olmak lazım. İlk önce yarın Bakanımız Faruk Çelik ve Y.Ö.K Başkanımız Gökhan Çetinsaya'yla biraraya geleceğiz ve daha önce hazırladığımız akademisyenlerle ilgili raporu müzakere edeceğiz ve bilim üreten üniversitelere katkı sunacağız İnşaAllah. Belirlediğimiz;2014=729+2015=729=toplam 1458 tl zam 2003'den beriki sürecin telafisi olacaktır. Bunun hayata geçmesi için örgütsel gücümüzü tecrübemizi seferber edeceğiz. İlişkisi,desteği işe yarayacak dostları sabırla,kararlılıkla katkı vermeye davet ediyorum. Çünkü haklıyız.

ajanskamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim