Öğretmen Diyarı

Gösterişçi intihar tartışma yarattı

Gamze KOLCU/ANKARA
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmen ve öğrenci intiharlarıyla ilgili soruya cevabında ‘gösterişçi intihar eğilimi’ ifadesini kullandı. Cevap komisyonda tartışmalara sebep oldu.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, önceki gece Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki bütçe görüşmeleri sırasında üyelerin sorularını yanıtladı. Komisyonda atama bekleyen öğretmenler ve sınavlar nedeniyle intihar eden öğrenciler soruldu.

Çıkan tartışma tutunaklara özetle şöyle yansıdı:

Lale Karabıyık (CHP Bursa Milletvekili): Kısa bir süre önce, Uludağ Üniversitesi’nde bir öğretim üyesi arkadaşımızın çocuğu 12 yaşında TEOG sınavında aldığı nottan çok memnun olmadığı için intihar etti.

Kadim Durmaz (CHP Tokat Milletvekili): Sınav stresi, karne notları yüzünden intihar eden çocuklarımız oldu. Tablo bu kadar acı! Bugüne kadar yaklaşık 42 öğretmen atanamadığı için bunalım sonucu intihar etti.

Musa Çam (CHP İzmir Milletvekili ): TEOG sınavında istediği puanı alamadığı için intihar eden kardeşlerimiz de bu eğitim politikasının sonucunda ortaya çıkmıştır.

İLGİ ÇEKMEK AMAÇLI

Bakan Avcı: Dramatik bir şey. Sık sık böyle, ‘Bu yüzden kaç öğretmen adayı intihar etti, biliyor musunuz’ gibi ifadeler kullanılıyor. Şimdi, tıpta tam teknik tabiri nedir bilmiyorum ama. Bunu bile söyleyip söylememekte tereddüt ediyorum ‘gösterişçi intihar eğilimi’ diye bir sendromdan bahsediliyor. Yani aslında niyeti olmadığı hâlde etrafında ilgi uyandırmak veya ilgi çekmek veya isteklerinin yerine gelmesini sağlamak amaçlı bu tür girişimler...

ASIL İNTİHAR NASIL OLUYOR?

BAKAN Avcı’nın ‘gösterişçi intihar eğilimi’ sözlerinin ardından CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil, “Sayın Bakanım, biraz önce söylediğiniz bir şey yanlıştı” uyarısında bulundu. İrgil, sözlerin düzeltilmesi için izin istediğini ancak verilmediğini belirterek, “İfade olarak son derece yanlıştı. Yanlış anlaşılmaması için de birkaç kez uyarmak istedim ancak şans vermediler. Gösteriş için intihar olabilir mi? İntiharın ötesi yoktur. Asıl intihar nasıl oluyor ve gösteriş için intiharı nasıl anlıyorsunuz sorularının yöneltilmesi lazımdı” dedi. 

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol