Öğretmen Diyarı

Görme engelli iki gence KPSS şoku

GÖKHAN KARAKAŞ

 

Doğuştan görme engelli Okan Altınkayık (19) ve Fatma Turan (25), bu Pazar günü yapılacak KPSS'ye büyük bir hayal kırıklığıyla katılacak. Yüzde 81 görme engelli olan Okan ile yüzde 75 görme engelli Fatma Turan, sınav başvurusu için gittikleri Düzce Kız Meslek Lisesi'nde yetkililere kendilerine 2 öğretmenin eşlik etmesi gerektiğini söyledi. Kanunen görme engellilerin biri okuyucu biri işaretleyici iki öğretmen eşliğinde sınava girdiklerini vurgulayan iki genç, ÖSYM tarafından kendilerine yardımcı olunmasını istedi. Fakat başvuru formunda 'okuyucu istiyorum' bölümünün bulunmadığını söyleyen görevliler, Altınkaynak ve Turan'ın bu taleplerine yeterince hassasiyet göstermedi.

 

 

Formlarını kontrol ettirdiklerinde sadece işaretleyici bir öğretmenin olduğunu farkedince ÖSYM'yi aradı ancak yetkililer hiçbir şey yapılamayacağını ve sınava sadece işaretleyici öğretmenle girmek zorunda olduklarını söyledi.

KPSS'yi tek şansı olarak gördüğünü söyleyen Okan Altınkayık, "Ne yazıkki girmeden bu sınavı kaybettim. ÖSYM'nin de bize karşı tavrı çok kaba ve inciticiydi. Umudumuz kesildi" dedi. Fatma Turan da, "Bir görevlinin hatası sonucu geleceğimiz yine ertelendi. Tüm başvurularımıza rağmen sert cevaplar alıyoruz" diye konuştu.

 

\"Milliyet\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim