Öğretmen Diyarı

GÖREVLİ İZİNLİ OLUNAN GÜNDE  EK DERS ÖDENİR Mİ?
 Bu konuya açıklık getirelim. Görevli izinli olunan günde TEOG ek dersi başka bir ifade ile görevli izinli olan öğretmen Destekleme ve Yetiştirme Kursu ek ders ücretini alır mı?

Ayrıca;

Görevli izinli olunan günde egzersiz yani ders dışı eğitim çalışması varsa, görevli izinli olunan günde egzersiz ek dersi ödenir mi?


Hizmet İçi Eğitime Katılan Öğretmene Ek Ders Ücreti Ödenir Mi?


GÖREVLİ İZİNLİ OLUNAN GÜNÜN EK DERSİ

Öğretmen görevli izinli olduğu gün (görevli izinli olduğuna dair bir onay olmak şart) ek ders alır. Ancak öğretmen o gün normal ek dersi ne ise o ek dersi alır. Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Yönetici Ve Öğretmenlerinin Ders Ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar‘ın Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller başlıklı 16.Maddesine bakarsak;

Ders görevinin yapılmış sayılacağı hâller

MADDE 16-

(1) Bir öğretim yılında 90 günü geçmemek üzere, bu Karar kapsamında bulunan personelden;

a) Bakanlıkça veya verilen yetki uyarınca valiliklerce yurt içinde düzenlenen her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler; fiilen yerine getirdikleri bu görevleri süresince, görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevleri varsa bu görevlerini yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir.

Denilmektedir. Görüldüğü üzere bu tarz görevlendirmelerde MEB personelinin ek dersinin ödeneceğini belirtmiştir.

Görevli izinli olan öğretmen aylık ve ek ders karşılığı okutması gereken dersleri okutmuş sayılmaktadır.

YETİŞTİRME KURSU VE EGZERSİZ EK DERSİ

Görevli izinli olan öğretmene aylık ve ek ders karşılığı okutması gereken dersleri okutmuş sayılacağından dolayı normal ek dersi ödenirken görevli izinli olunan günlerde TEOG kurs ücreti, Destekleme Yetiştirme Kursları öğretmenin derse girmemesi nedeni ile bu kursların ek dersleri ödenmez. TEOG kurs ücreti, Destekleme Yetiştirme Kurs ek ders ücretinin alınması için bu görevlerin fiilen yapılmış olması gerekmektedir.

Aynı şekilde egzersiz çalışması yani  “ders dışı eğitim çalışması ” fiilen yapılmadığı için görevli izinli olunan günlerde egzersiz ek dersi ödenmez.

Öğretmenler İçin


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim