Öğretmen Diyarı

Görevinden alınan okul müdürü açtığı davayı kazandı

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 4 yılını dolduran okul müdürlerini görevden almasının tartışmaları sürerken, Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi'nden müdürleri rahatlatan bir karar çıktı. Görevden alınan Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi Müdürü Nazır Şahin, Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi'ne Eğitim Kurumları Yöneticileri Değerlendirme formunun iptali istemiyle açtığı davada mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi.

 

Mahkeme, kararında MEB'in söz konusu müdür hakkında görevinde yetersizliğine ve başarısızlığına ilişkin hiçbir bilgi ve belge sunmadığını aktardı.

 

Mahkeme heyeti, Nazır Şahin hakkındaki dava konusu değerlendirme işleminin nesnel, somut ölçme ve değerlendirme kriterlerine dayanmadığı ve bu haliyle objektiflikten uzak olması sebebiyle hukuka aykırı olduğu sonucuna vardı. 

 

Zonguldak Bölge İdare Mahkemesi, MEB'in görevden alma işleminin, 2577 sayılı kanununun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdi.

 

Nazır Şahin, mahkemenin verdiği kararı memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, adaletin yerini bulduğunu belirtti. 

 

Şahin, kararın ülke genelinde görevden alınan birçok okul müdürü için emsal teşkil edeceğini aktardı. 

 

Kararın Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne tebliğ edildiği ve alınan kararın hukuk kurallarına göre 30 gün içerisinde uygulamaya konulması gerektiği öğrenildi.

 

-MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OLACAKTI

 

Öte yandan yaptığı başarılı çalışmalarla sık sık gündeme gelen Nazır Şahin'in geçtiğimiz dönemlerde ismi Milli Eğitim Müdürlüğü için geçmişti. Şahin, görev yaptığı Çankırı Süleyman Demirel Fen Lisesi'nde de çeşitli çalışmalar yürütmüş ve okulun çevresini baştan aşağıya yenilemişti. 

 

Şahin'in görevden alınması eğitim camiasının yanı sıra, öğrenci ve öğrenci velilerden büyük tepki görmüştü.

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim