Öğretmen Diyarı

Göreve Yeni Başlayan Öğretmen Maaşları 2014
Sevgili okurlar, eğer göreve yeni başlayan bir öğretmenseniz yeni göreviniz hayırlı olsun. Ya da daha okumakta olan bir öğretmen adayıysanız da en kısa zamanda atanmanızı dilerim. Merak eden olur diye bu yazıyı yazmak istedim. Belki biliyorsunuz belki bilmiyorsunuz. Öğretmen maaşları farklı etkenlere göre değişiklik gösterebilir. Bir öğretmen, kademe ve derecesine göre, medeni durumuna göre, sahip olduğu çocuk sayısına göre, sahip olduğu belgelere göre (dil tazminatı veya uzman öğretmenlik gibi) ve en önemlisi aldığı ek dersine göre farklı oranlarda maaş alabilir. Ben burada göreve yeni başlamış bekar ve herhangi bir belgeye sahip olmayan öğretmenleri baz alarak yazacağım. Ek dersi de ona göre hesap ederiz.


   Göreve yeni başlayan bir öğretmenin, daha önce çalıştığı bir kurum yoksa, derecesi 9 kademesi ise birdir. Yani bu öğretmen 9’un 1’i olarak nitelendirilir. İşte bu öğretmenin taban maaşı 2014 yılına göre yaklaşık olarak 2050-2100 liradır. Tabi bu ek derssiz halidir.


   Şimdi de göreve yeni başlayan ve ek dersi olan bir öğretmenin aldığı ek ders sayısına göre alacağı maaşı hesaplayalım.


Alınan her ek ders yaklaşık 9 lira demektir. Branş öğretmenlerinin 15 saatin üzerinde girdikleri dersler ek ders olarak hesap edilir. Diyelim ki haftada 22 saat derse giriyorsunuz. Bu 22 dersin 15’i maaş karşılığıdır. Geriye kalan 7 saat ise ek dersinizdir. Ancak ek ders bununla da sabit değil. Bu 7 saate eklenmesi gerekenler de var. Eğer bir sınıfın sınıf rehber öğretmeni iseniz veya sosyal kulübünüz var ise her hafta için bu 7 saate 2 saat daha ekleyeceksiniz. Hem sınıf hem kulübünüz olabilir, fark etmez, yine 2 saat eklenir. Şimdi 7 saatimiz oldu mu 9 saat! Bununla da sınırlı değil. Girdiğiniz her 10 saat ders için 1 saat ek ders alırsınız. Yukarıda belirttiğim gibi 22 saat dersiniz vardı. 22 iki tane onluk eder. Küsür kabul edilmez. Buradan da 2 saat ek ders aldınız mı! 7 saat olan ek dersimize 2 saat rehberlik veya kulüp için ekledik, 2 saat da her 10 saat için ekledik oldu 11 ders.


11 dersinizi 9 ile çarparsak 99 lira eder. Buna 100 diyelim. 100 lira her hafta maaşınızın dışında alacağınız paradır. Bir ayda 4 haftanın olduğunu kabul edersek 100*40=400 lira eder


Yani maaşınızı kötü ihtimalle 2050 lira olarak kabul edip, ek dersinizi eklersek, 2014’te alacağınız toplam maaş 2050+400=2450 liradır. Ancak hiç ek dersiniz olmayabilir. Bunu da hesaba katmak lazım. Ancak hiç ek dersiniz olmasa dahi, sınıf rehberliğiniz varsa buradan 2 ek ders alırsınız. Maaş karşılığı olarak 15 saat derse girdiğiniz için de her 10 saate 1 ek ders meselesinden de 1 saat alırsınız. Haftalık 3 saat ek ders almış olursunuz.


Sınıf öğretmenleri için durum biraz farklıdır. Sınıf öğretmenlerinin maaş karşılığı 18 saattir. Haftada 30 saat derse girdikleri için aldıkları ek ders sayısı 12 dir. Her 10 saate 1 saat aldıkları için 30 saate 3 saat alırlar. Yani 12 ekders 15’e çıkar ve her hafta 15*9 lira kadar ek ders alırlar.


Lazım olursa şu bilgileri de vereyim. (bu kısım kabaca tahmindir. Altı üstü olabilir.)


-Evli olup eşi çalışmayan öğretmen fazladan sanırım yaklaşık 150 kadar lira alır.


-Her çocuk için yaklaşık 30 küsür lira alır.


-Dil tazminatı için 20-70 lira arası fazla alabilir, puana göre.


Söyleyeceklerim bu kadar arkadaşlar. Ek dersler ile ilgili her türlü soru ve sorununuzu bana bildirebilirsiniz. En güzel şekilde yardımcı olmaya çalışacağım. İyi çalışmalar.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim