Öğretmen Diyarı

GÖREVDEN ALINAN MEB BÜROKRATLARI TEKRAR DÖNEBİLİR Mİ?

Anayasa Mahkemesi, Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, Müsteşar Yardımcısı, Genel Müdür, İnşaat ve Emlak Grup Başkanı kadroları ile Bakanlık taşra teşkilatında İl Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü kadrolarında bulunanların görevlerinin hiçbir işleme gerek kalmaksızın sona ereceğine dair kanun hükmünün de iptaline karar vermiştir. Aynı şekilde şahsa bağlı Şube Müdürü kadrolarında bulunanların eğitim uzmanı kadrolarına atanmasına dair hüküm de iptal edilmiştir. 

 

Ancak Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümediğinden, iptal hükmü adı geçen kişilerin söz konusu kadrolara tekrar atanmasını sağlamayacaktır. Bu hususta yeni bir yasal düzenlemeye ihtiyaç bulunmaktadır. 

Netice itibariyle AYM iptal kararı Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümediği için iptal edilip edilmemesi bir anlam ifade etmemktedir.

Bazı sendikalar bunu bile bile görevden alınan hem okul yöneticilerine hemde meb bürokratlarına bir yılı aşan bir süre boyunca havanda su dövdürdüler. 

mevzuat@kamuexpress.com

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol