Öğretmen Diyarı

Girişimcilik eğitimi liseden başlayacak

İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) "Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı" kapsamında hayata geçirdiği Genç Başarı Eğitim Vakfı'nın "3X Programı"yla öğrencilerin lise sıralarındayken iş dünyasına hazırlanmaları, meslekleri tanımaları ve girişimcilik duygusunu geliştirmeleri hedefleniyor.

İSTKA ve Genç Başarı Eğitim Vakfı'nın ortak yazılı açıklamasına göre, ABD'deki Junior Achievement (JA) /Genç Başarı organizasyonuna bağlı olarak Genç Başarı Eğitim Vakfı, bu yıl hayata geçecek "3X Programı" kapsamında, rehber öğretmenler ve iş dünyası gönüllülerinin desteğiyle okullarda öğrencilerin mikro şirketler kurmalarına önayak oluyor ve onları geleceğe hazırlıyor.

3X Programı süresince, iş dünyası gönüllüleri profesyoneller ve girişimciler okullarda kuracakları şirketlerde öğrencilere mentörlük yapacak. Projeyle bilgi ve deneyimlerin paylaşılması, öğrencilerin iş hayatına yönelik profesyonel çözüm, kişisel gelişim, kritik-yaratıcı düşünme, organizasyonel yaklaşım ve en önemlisi öz güvenlerinin artmasının yanı sıra yenilikçi bakış açılarının gelişimi amaçlanıyor.

Vakıf, İstanbul genelinde geçen 2 yıl, 150 liseden 220 öğretmene sunulan şirket eğitimleriyle bin 200 öğrenciye ulaştı. Yeni geliştirilen "3X Programı: Gençlerin İş Gücüne Etkin Katılımı, Finansal Okur Yazarlık ve Girişimcilik Yeteneklerinin Arttırılması Projesi" ile bu yıl 300 liseden 400 öğretmene eğitim verilmesi ve eğitim alan öğretmenler ile 200 iş dünyası gönüllüsünün rehberliğinde 4 bin öğrenciye ulaşılması planlanıyor.

Öğrencilerin iş dünyası gönüllüleri mentörlerin rehberliğinde, kendi küçük ölçekli şirketlerini kurdukları, gerçek ürün/hizmet üreterek satış yaptıkları, yönettikleri ve program sonunda tasfiye ettikleri, "yaparak öğrenmeye dayalı" bir "iş dünyasına hazırlık ve meslekleri tanıma" programı olan şirket programı, yaklaşık 50 yıldır 122 ülkede uygulanıyor.

Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı ve AB İşletmeler Genel Müdürlüğünce resmen tanınan program, Türkiye'de Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile proje iştirakçısı Girişimcilik Derneğinin desteğiyle imzalanan protokol kapsamında, İstanbul genelinde 4 yıldır yaygın olarak uygulanıyor.

\"Anadolu
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim