Öğretmen Diyarı

\'Genç bağımlılığa\' devlet el koydu!

Hükümet, gençler arasında en kapsamlı 'bağımlılık araştırması'na hazırlanıyor. Başbakan Erdoğan, alkolle ilgili düzenleme yapılırken, Anayasa'nın 58. maddesine atıf yaparak "Devletin gençliğini ve insanını kötü alışkanlıklardan koruması görevidir" demişti. Erdoğan'ın talimatıyla, Aile Bakanlığı yeni bir araştırma için düğmeye bastı. "14-19 Yaş Arası Eğitime Devam Eden Gençlerde Bağımlılık Araştırması"yla, ülke genelinde belirlenecek okullarda, 7 Mayıs- 7 Kasım 2014 tarihleri arasında, 6 ay süreyle çalışma yürütülecek. Araştırma, en çok orta öğretim çağındaki çocuk ve gençleri kapsıyor. Aileler, öğretmenler, konu üzerine çalışan STK'lar, kamu kurumları ve akademisyenler de araştırmanın kapsamı içinde yer alıyor. 

 

14-19 YAŞ ARASINI KAPSIYOR 

 

Okullardaki rehberlik öğretmenleriyle görüşmeler yapılarak gençlerin kullanım alışkanlıklarına dair bilgiler toplanacak. Araştırmada, ortaokul ve lisedeki öğrencilerde sigara, içki, illegal ilaç, Uyuşturucu madde kullanımı ve internet kullanımıyla ilgili alışkanlıklar ortaya konulmuş olacak. İstatistiki olarak, 14-19 yaş grubunda bağımlılık geniş kapsamlı olarak belirlenecek. 

 

ANAYASA VURGUSU YAPILDI

 

Araştırma notunda, "Proje fikrinin kaynağı ve dayanakları" sıralanırken, Anayasa'nın 58. Maddesine dikkat çekildi. Aynı zamanda Başbakan Erdoğan'ın onayıyla 2 Eylül 2013'te yayımlanan "Ulusal Uyuşturucu Politika ve Strateji Belgesi"ne vurgu yapıldı. Belgeye göre, genel ve genç nüfusta uyuşturucu kullanım yaygınlığı araştırmaları yapılması görevinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na verildiği hatırlatıldı.

 

DÖRT YILDA BİR TEKRARLANACAK

 

Araştırmada neden 14-19 yaş kategorisinin belirlendiği de, "Çocuk ve gençlerin bu dönemde, aile, okul ve arkadaşlık çevrelerindeki sosyal kontrole ilintili olarak bağımlılık yapıcı maddelere dair bilgi ve ilişkisi, hayatlarının daha sonraki dönemlerinde bu maddelerle ilgili tutum ve davranışlarını belirlemektedir" ifadeleriyle açıklandı. Bu araştırma, bilgi ve tutumları ölçebilmek için dört yılda bir tekrarlanacak. Böylece, bağımlılıkla mücadelede, caydırıcı politikalar oluşturulacak. 

 

Hakkı Kurban / AKŞAM

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol