Öğretmen Diyarı

Geçmişe Yönelik Nöbet Ücretleri Ödeme, Alma Evrakları
 Milli Eğitim Bakanlığı Türk Eğitim Sen, Eğitim İş, Eğitim Sen ve Aktif Eğitim Sen tarafından yapılan nöbet ücreti eylemleri neticesinde öğretmenlere nöbet ücreti ödenmesini kabul etmiş ve toplu sözleşmede bu hüküm yer almıştı. Nöbet ücreti ödenene kadar nöbet tutmama eylemi yapan ve eylemlerinin neticesien alan öğretmenlerin yanı sıra aynı dertten muzdarip olan anasınıfı öğretmenleri ve okul idarecileri de bir süre sonra aynı uygulamadan yararlanma hakkı kazandılar. Peki geriye dönük olark ödenmeyen nöbet ücretleri nasıl alınacak.
Öğretmenlerin nöbet ücreti almaya başlamalarının ardından okul öncesi-anasınıfı öğretmenleri ile okul idarecileri hayal kırıklığı yaşamış ve nöbet ücreti alamamışlardı. Ancak MEB yanlıştan döndü ve bu paydaşlara da ödeme yapmaya başladı. Nevşehir Türk Eğitim Sen kendi sayfası üzerinden nöbet ücretlerinin nasıl geri alınacağına dair önemli br açıklama yayınladı. İşte o açıklama;

MEB okul müdür yardımcılarına, İlköğretim Kurumları bünyesinde çalışan okul öncesi, bağımsız ana okulu, ana sınıfı ve uygulama sınıf öğretmenlerine nöbet ücreti ödenmemesini ödenir hale getirdiği halde sorun devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığı; okul müdür yardımcılarına, İlköğretim Kurumları (İlkokul,Ortaokul, İmam Hatip Ortaokulu) bünyesinde görev yapan okul öncesi öğretmenlerine, bağımsız ana okulu öğretmenlerine, ana sınıfı öğretmenlerine ve uygulama sınıf öğretmenlerine nöbet  ücreti ödenmemesini ödenir hale getirdiği halde  sorun devam ediyor.Bilindiği üzere okul müdür yardımcılarına, bağımsız ana okulu öğretmenlerine, ana sınıf öğretmenlerine ve uygulama sınıf öğretmenlerine nöbet  ücreti ödemesi yapılması ile ilgili RESMİ GAZETEDE 16 HAZİRAN 2016 tarih ve 29744 SAYI ile son noktayı koymuştu. Ancak o günden bu tarafa özellikle eğitimcilerin yaz tatiline girdikleri 01 Temmuz 2016 itibari ile Haziran 2016 Ek ders ücretlerine geriye dönük nöbet ücretleri tahakkuk ettirilmemiştir.Bilindiği üzere ilgili kesime nöbet ücreti ödenmesi ile ilgili MADDE 6 ile ilgili resmi gazetede uygulama tarihi olarak 01.01.2016 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde ibaresi düşülmüştür.Nevşehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bayram öncesi konu hakkında görüş sorduğumuzda bağımsız ana okulu öğretmenlerine, ana sınıf öğretmenlerine ve uygulama sınıf öğretmenlerine nöbet ücreti tahakkuk ettirilmediği zira 01.01.2016 tarih itibari ile ilgili kesim için ücret onayı alınmadığını ve dolayısıyla ödeme yapamayacaklarını, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konu ile ilgili talimat beklediklerini belirtmişlerdir.Aynı şekilde Nevşehir'e bağlı diğer İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri'nde de aynı sıkıntının yaşandığı verilen bilgiler arasında. Konu ile ilgili şubemizi arayan eğitimciler resmi gazetede yayınlanmasına rağmen neden kendilerine nöbet ücretinin geriye dönük hali ile ödenmediğini sormaktadırlar.Görünen o ki bayram öncesine kadar Milli Eğitim Bakanlığı'ndan konu ile ilgili ne bir genelge ne de bir talimat gelmemiştir. Tatile girilmesine rağmen şubemizi arayan tüm eğitimcilere okul ve kurum müdürlerine resmi gazetede ilgili tutularak 01.01.2016 tarihinden bu tarafa geriye dönük nöbet ücreti ödenmesini talep etmelerini söylemekteyiz. Üyelerimizin aşağıda yer alan dilekçeyi doldurarak eki ile birlikte okul müdürlüklerine vermeleri gerekmektedir.

DİLEKÇE ÖRNEĞİ .............................................................. MÜDÜRLÜĞÜNE                                                              ………………../ NEVŞEHİR    Resmi gazetede 16 HAZİRAN 2016 tarih ve 29744 sayı ile yayınlanan “Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" değişikliği çerçevesinde; 01.01.2016 tarihinden, 2015/2016  eğitim/öğretim yılının son tarihi  itibari ile  haftada 2 saat üzerinden  geriye dönük toplu nöbet ücretimin tarafıma ödenmesi için,Gereğini arz ederim.                                                                                                                                                      ADRES    :                                                                               ...../..../2016                                                                                        Adı ve Soyadı                   EK           : 16 HAZİRAN 2016 tarih ve29744 Sayılı Resmi Gazete


Kaynak: www.ogretmenlersitesi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim