Öğretmen Diyarı

Gazsız okul LPG ile ısıtılacak

Erdinç ÇELİKKAN


Türkiye Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) Meclisi Başkanı Yağız Eyüboğlu, Türkiye genelinde ?2014 yılında yaklaşık 3,72 milyon ton LPG satışı yapıldığını belirttti. Geçen hafta yapılan LPG Meclisi toplantısında, enerji sektöründeki son gelişmeleri değerlendiren Eyüboğlu, 2013 yılıyla karşılaştırıldığında, tüplü LPG satışının yüzde 4,8 oranında, dökme LPG satışının yüzde 11,2 oranında azaldığına dikkat çekti. Eyüboğlu, otogaz satışının yüzde 4,1 oranında artış gösterdiğini belirterek, toplam satışta ise yüzde 1,6 büyüme olduğunu kaydetti.


OTOGAZ SATIŞI ARTTI


Eyüboğlu, 2015 yılı Ocak ayı verileri incelendiğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre tüplü LPG pazarının yüzde 2,7 düştüğünü, dökme LPG pazarının yüzde 75,2, otogaz pazarının ise yüzde 9,7 artış gösterdiğini açıkladı. Toplantıda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı stratejik planında yer alan doğalgazın ulaşmadığı yerlerde sosyal projelerle LPG'nin desteklenmesi konusunda yapılan çalışmalar da değerlendirildi.


Proje kapsamında EPDK ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın temaslarda bulunduğu, doğalgazın ulaşmadığı bazı okullarda ısınmanın dökme LPG ile yapılmasının desteklenmesi yönünde olumlu geri bildirim alındığı paylaşıldı. Meclis üyeleri, projeye tüm tarafların destek vereceğini ifade ederek, bu projenin sektörün gelişimi için çok önemli olduğunu vurguladı. TSE kapsamında üretilen tüplere ilişkin piyasa denetimlerinin devam ettiğine işaret edilen toplantıda orijinal ekipmanın tüp üzerinde aranması, test tarihi geçen tüpün yeniden tesise gelme süresi de dikkate alınarak cari yıl sonuna kadar süre tanınması, tespit edilen tüp adedine göre ceza uygulanmasının yeniden değerlendirilmesi konuları da ele alındı. Toplantıda bayilerin yükünün azaltılması konusunda bir çalışma yapılması da kararlaştırıldı.

Hürriyet
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim