Öğretmen Diyarı

Fransa'da okullarda sigara yasağının kalkması isteniyor çünkü...

Fransa Okul Yöneticileri Birliği (SNPDEN) liselerde okul bahçesi dışında toplu şekilde sigara içen öğrencilerin terör saldırısının hedefi olabileceği gerekçesiyle, liselerin bahçelerindeki sigara yasağının kalkması için Sağlık Bakanlığına çağrıda bulundu.

France Info radyosuna konuşan SNPDEN Genel Sekreter Yardımcısı Michel Richard, grup halinde okul dışında sigara içen gençlerin, olası bir terör saldırısının hedefi olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu, bu nedenle okul bahçelerindeki sigara yasağının kalkması gerektiğini savundu.

Richard, sigaranın gençler üzerindeki zararlarının farkında olduğunu ancak terör riskinin daha büyük önem teşkil ettiğini, bu yüzden öğrencilerin okul dışı yerine bahçede sigara içmesinin gerektiğini ifade etti.

Richard, konuyla ilgili Sağlık Bakanlığına başvurduklarını ve cevap beklerini de kaydetti.

SNPDEN, 13 Kasım 2015 saldırılarından 5 gün sonra Sağlık Bakanlığına aynı taleple başvurmuş  ancak yetkililer, olağanüstü hal şartlarının halk sağlığı uygulamalarını değiştirmeyeceği kararını vermişti. Bunun üzerine dernek yeni bir başvuru kararı almıştı.

Resmi rakamlara göre, Fransa'da yaşları 15 ila 19 arasında değişen her 3 gençten biri sigara kullanıyor.

 

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim