Öğretmen Diyarı

Fransa\'da ki Türk Öğretmenlerin Sorunlarını Dinlendi

 Bakan Avcı, Fransa'da görev yapan öğretmenler ile Paris Başkonsolosluğu'nda düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Büyükelçi Tahsin Burcuoğlu, Millî Eğitim BakanlığıMüsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Başkonsolos Turgut Kural, AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Ziya Yediyıldız'ın da katıldığı toplantıda, öğretmenlerin sorun, istek ve görüşleri dinlenerek istişare edildi.  

Bakan Avcı,öğretmenlere tatil gününde geldikleri için teşekkür ederek, "Çok fazla konuşmayacağım, çünkü sizleri dinlemek üzere buraya geldim. Ancak sizler ifade etmeden ben ilk sorunuzun cevabını vereyim: Tamam, 4 yıldır müşavir gönderemedik. Sadece burada değil, Almanya'da da İngiltere'de de hiçbir yerde eğitim müşavirimiz olmadığını biliyoruz. Bunu kendimizce meşrulaştırmaya çalıştığımız, ama bir türlü tam meşrulaştırmayı gerçekleştiremediğimiz gerekçeleri de var. Bunların başında; yurt dışı görevlendirmelere ilişkin daha önce hazırlanmış olan yönetmeliğimizin Danıştay tarafından iptal edilmiş olmasıgeliyor. İnşallah en kısa zamanda hazırladığımız yeni yönetmelikle bunları aşacağız. Paris başta olmak üzere bütün yurtdışı teşkilatlarımıza müşavir atamasını yapacağız. O süreç tamamlanana kadar da en azından şunu yapacağız; görevlendirmelerle bunlarıhalledeceğiz, daha sonra kalıcı çözümler için de yönetmeliği yayınlayacağız" dedi.
Bakan Avcı,yurt dışında görev yapan öğretmenlerin sağlık harcamalarınına ilişkin prosedürü azaltan ve ödeme sürelerinin kısaltılmasına yönelik ilgili kurumlarla temasa geçileceğini de ifade etti. Daha sonra Paris'te görev yapan 64 öğretmen, sırasıyla söz alarak görüşlerini dile getirdi.

 

personelmeb.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol