Öğretmen Diyarı

Fransa Türkçe dersini ‘güvenlik’ gerekçesiyle yasakladı!
Fransa'da başkent Paris'in güneydoğusundaki Migennes'de Türkçe dersleri güvenlik nedeniyle askıya alındı.

Fransa, yarım gün eğitimin verildiği Çarşamba günleri okul sonrası verilen Türkçe derslerini ‘güvenlik’ gerekçesiyle yasakladı. Migennes Türk Kültür Derneği karara tepki gösterdi.

Fransa’da başkent Paris’in güneydoğusundaki Migennes’de Türkçe dersleri güvenlik nedeniyle askıya alındı. Türkçe dersler, 29 Şubat’ta başlayacak eğitim-öğretim döneminde verilemeyecek. 

Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin lideri olduğu Cumhuriyetçiler Partisi’nden Migennes Belediye Başkanı François Boucher tarafından alınan kararda, Türkçe ve Arapça derslerinin güvenliği tehdit ettiği iddia edildi.

Bu kararla, yaklaşık 90 öğrencinin eğitim gördüğü ana dil ve kültürü eğitimi (ELCO) kapsamında verilen Türkçe dersler, kış tatili sonrası 29 Şubat’ta başlayacak eğitim-öğretim döneminde verilemeyecek.

Belediye Başkanı Boucher, Türkçe derslerinin askıya alınması kararının Fransa’da uygulanan olağanüstü hal çerçevesinde okullarda güvenliği artırmak için vali tarafından alındığını iddia etti.

BOUCHER: İYİ FRANSIZCA KONUŞAMAYAN ÖĞRETMENLER TEHLİKELİ!

Belediye Başkanı, Türkçe dersini veren öğretmenler için ”Okul müdürünün olmadığı bir anda kimsenin tanımadığı ve birazcık Fransızca konuşan birinin okulda hiçbir kontrole tabi olmadan dolaşmasına müsaade mi edeceğiz?” ifadelerini kullandı.

AKADEMİ, BELEDİYE BAŞKANINI YALANLADI!

Migennes’teki okullardan sorumlu Yonne Eğitim Akademisi Müdür Yardımcısı Eric Javoy ise belediye başkanının ifadelerini yalanladı. Javoy, Türkçe dersini veren öğretmenlerin her sene akademi tarafından kontrol edildiğini hatırlattı. Migennes’te tüm güvenlik önlemlerine riayet edildiğini kaydetti. Öğretmenlerin güvenlik önlemleri ile ilgili okul yöneticilerine bağlı olduğuna da vurgu yaptı.

“TERÖR TEHDİDİ İLE TÜRK VE ARAP KÜLTÜRLERİ ARASINDA
BAĞ KURMAYA ÇALIŞILIYOR”

Yaklaşık 700 Türkün yaşadığı şehirde, Migennes Türk Kültür Derneği Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Faruk Bıyık ise karara tepki gösterdi. Yerel L’Yonne Republicaine gazetesine konuşan Bıyık, terör tehdidi ile Türk ve Arap kültürleri arasında bağ kurulmaya çalışıldığı uyarısında bulundu. Yarım gün eğitimin verildiği Çarşamba günleri okul sonrası verilen Türkçe derslerinin yasaklanmasından büyük üzüntü duyduğunu aktardı.

Kaynak: CİHAN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim