Öğretmen Diyarı

Formasyonda, ALES yüzde kaç etki edecek?

 

Bekir Gür

 

Formasyonda ALES bilmecesi

 

Yükseköğretim Kurulu, Eylül ayında bir karar aldı. Buna göre, bundan sonra formasyon (öğretmenlik sertifikası) başvurusunda, adayların genel not ortalamaları (diploma notu) ile birlikte artık ALES de kullanılacak.

 

Eski mezunlar karara sevindi. Yeni ve özellikle notu yüksek olan mezunlar ise, karara karşı olmadıklarını ama kararın çok geç açıklandığını ifade ederek sitem ettiler.

 

YÖK'ün bu kararı, bence de doğru bir karar.

 

Diploma notu, doğası gereği, geriye dönük olarak değiştirilmesi mümkün olmayan bir şey. Notu düşük olan adaylara ikinci bir fırsat vermek lazım. Dahası, her üniversitenin farklı bir not sistemi var; bunları denkleştirmek mümkün değil. Özetle, sadece diploma notuna dayalı bir seçme sakıncalı.

 

Peki, o zaman, yerleştirme tamamen ALES?e göre yapılsın diyenler haklı mı?

 

Hayır. Çünkü diploma notu, en az dört yıllık bir ölçme sürecinin sonunda oluşuyor. Değerlendirmelerin bir kısmında keyfilik olması muhtemel ama toplamda onlarca farklı hocanın ölçümlerinin ortalaması, adayın çabası ve gelecekteki muhtemel başarısı hakkında fikir veriyor. Zaten ABD'de yapılan bazı bilimsel araştırmalar, diploma notunun, bizdeki ALES?e benzeyen GRE tarzı sınavlara göre, adayların gelecekteki performanslarını daha iyi ölçtüğünü ortaya koymuştur.

 

Tamam, uzun yıllar içinde oluşan genel not ortalaması ile standart bir sınavın (ALES) birlikte kullanılmasının avantajları var. Peki, formasyon başvurusunda ALES yüzde kaç etki edecek?

 

Bu soru, ben bu satırları yazarken hala tartışılıyordu; siz bu satırları okuduğunuzda YÖK tarafından kararlaştırılmış olabilir.

 

 

 

memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol