Öğretmen Diyarı

Flaş! Okullarda Başörtüsü Yasağı Tarih Oluyor

 Milli Eğitim Bakanlığı bir sorunu daha çözüyor. Okullarda Başörtüsü Yasağı tarih Oluyor.

 

Bakanlık kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre MEB Öğrencilerin Kılık  ve kıyafetini düzenleyen yönetmelikte değişikliğe gidecek ve Serbest kıyafet uygulamasında bir adım daha atarak özellikle  Başörtülü bir şekilde öğrencilerin derslere görebilmesinin önünü açacak. 

 

Milli Eğitim Temel Kanununda yapılan Değişiklikle Serbest Kıyafet uygulaması getiren MEB, okullarda öğrenci kılık kıyafetini düzenleyen yönetmeliği düzenlememiş ve bu konuda yasak olmamasına rağmen yasak hala devam ettiriliyordu.

 

Birçok okulda öğrencilerin başörtülü olarak derse girmek istemelerine rağmen giremedikleri, idareci ve öğretmenlerin başörtülü örencilere problem çıkardıkları görülüyordu.Bakanlığa BİMER üzerinden iletilen şikayetler ve birçok talepte bu konunun biran önce çözülmesi talep edildi. 

 

Bu konuda Eğitim Bir SEN MEB bünyesinde sorunun çözümü için uzun süredir MEB'e taleplerini dile getiriyor ve MEB'i serbest kıyafeti getirmesine rağmen  Başörtüsünu serbest bırakmamakla suçluyordu.Hatta Eğitim BirSen Genel başkan  yardımcısı Ali Yalçın ve ardından Eğitim Bir Sen  İstanbul 4 Nolu Şubesi bu konuda birer manifesto yayınlamışlardı.

 

EN Son Eğitim Bir Sen genel başkan YArdımcısı Ali YALÇIN yaptığı açıklamayla  Başörtüsü yasağının sadece inanaca değil temel hak ve özgürlüklere de aykırı olduğunu söylemiş ve  Türkiye'ye özgü bu yasağı öğrencilere yalatmamalı ve bu ayıptan kurtulmalı şeklinde bir açıklama yapmıştı.

 

Ajanskamu olarak düzenlemenin Haziran ayına kadar yapılacağı ve Eğitim Öğretim yılı bitmeden hayata geçeceği bilgisini edindik.

 

Daha fazla Demokrasi, Hak ve özgürlükler adına atılan bu adımı Ajanskamu olarak destekliyor ve Başta Başbakanımız olarak Milli Eğitim Bakanımızı, Müsteşarını ve Eğitim Bir Seni, katkı sunan herkesi kutluyoruz.

 

 

ajankamu

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol