Öğretmen Diyarı

Fin okullarına eğitim turizmi
FİNLANDİYA, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı’nda (PISA) Avrupa’nın en iyi performans gösteren ülkelerinden biri. PISA’da sürekli ilk 5’te yer alan ve bunu Asya ülkelerinin 2006’dan itibaren gerçekleştirdiği atağa karşı korumayı başaran Finlandiya’nın eğitimini yerinde görmek isteyen, çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu binlerce turist, ülkeye akın ediyor. Eğitim danışmanlığı şirketleri, çok farklı seçeneklerde turlar sunuyor. Ayrıca önde gelen okullar da taleplere göre kendi programlarını oluşturabiliyor. 2010’dan önce çoğu ücretsiz olan bu programlar, artan talep nedeniyle artık ücretli. Tur paketleri 1000 Euro’dan başlıyor, kapsamına göre 3 bini bulabiliyor. Seyahatlerden elde edilen gelirin önemli kısmıysa ziyaret edilen okullara aktarılıyor.

İLGİ ALANINA GÖRE ÖZEL PROGRAM


Programlar, katılımcıların ilgi alanları ve önceliklerine göre değişebiliyor. Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Ekonomi ve İstihdam Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen turlar, çoğunlukla başkent Helsinki’de oluyor. Genellikle ‘genel eğitim’, ‘erken çocukluk’, ‘lise düzeyinde bilişim ve iletişim teknolojileri’ gibi eğitim paketleri var. Katılımcılar Fin eğitim sisteminin prensipleri, öğretmen otonomisi, ulusal-yerel müfredatlar, eğitim teknolojileri, öğrenci merkezli eğitim anlayışı gibi ülkenin öne çıktığı konularda bilgilendiriliyor. Ardından okullar ziyaret ediliyor. Akademisyenlerin ağırlıklı olduğu gruplarsa Helsinki ve Tampere Uygulamalı Bilimler gibi öğretmen yetiştirmede önde gelen üniversitelere öncelik veriyor.

10 yıldır her hafta geziyoruz
Pasi Mattila (Finpeda Eğitim Şirketi, CEO): Yaklaşık yarım yüzyıldır Fin eğitim sistemi üzerine çalışıyoruz. Son 10 yıldır neredeyse her hafta ülkedeki pilot okulları, eğitimle ilgilenen ziyaretçilerle geziyorum. Her gün dünyanın dört bir yanından seyahat talepleri alıyoruz. Bu turlara başta Yeni Zelanda, Avustralya, ABD ve Avrupa’dan katılım oluyor. Türkiye’den de katılımcıları kabul ediyoruz.

Hiçbir ülke kopyalamamalı
Jouni Kangasniemi (Finlandiya Eğitim ve Kültür Bakanlığı Geliştirme Birimi Başkanı): Ülkemize binlerce eğitim seyahati yapılıyor. Her sene eğitim bakanlıklarından ortalama 90 delegasyon bizi ziyaret ediyor. Hiçbir ülke bir diğerinin eğitim sisteminin benzerini kopya etmemeli. Eğitimde karar vericiler, iyi eğitimi ülkedeki tüm insanlara eşit bir şekilde sağlamada hata yapmamalı.

Türkiye’den çok grup var
Nilüfer Alapınar (Finlandiya Ticaret Müşavirliği, Ticaret Müşavir Yardımcısı): Finlandiya’nın eğitim sistemi tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Türkiye’den de birçok grup gerek münferit gerekse Türkiye’deki yerel iş ortaklarıyla eğitim turlarına katılıyor. Grupların ihtiyaçlarına göre özel turlar organize edilebiliyor. Finlandiya Ekonomi ve İstihdam Bakanlığı’nın desteklediği ‘EduExportFinland’ eğitimin birçok farklı alanında faaliyet gösteren Fin kuruluşlarını bir araya getiriyor. Koulu Group, Learning Scoop, FinPeda, EduFinn, WorkInProgress, EduClusterFinland, PathstoMath, FinlandUniversity gibi birçok kuruluş eğitim turları ve eğitimler yapıyor.
Önder ÖNDEŞ - İSTANBUL

Kaynak: Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol