Öğretmen Diyarı

FİLİSTİNLİ ÇOCUĞUN RESMİYLE ATAMA TALEBİ

Görsel Sanatlar öğretmenleri, Sosyal medyada seslerini duyurmak için ilginç bir yöntemle yetkililere seslendiler. Resmin faydaları ile ilgili bir videonun ardından mağduriyetleri ile ilgili açıklamada bulunan öğretmen adaylarının, çocukların bilinçaltında yatan korku, endişe gibi duygularını resim aracılığıyla dışarıya attığına ilişkin örneği, Filistinli bir çocuğun yaptığı resimle göstermeleri dikkat çekti. 

 
Resim öğretmenleri açıklamada şu ifadeleri kullandılar:
Çocuk resimle;

 

İnce motor becerilerinde başarılı sonuçlar elde eder.
Sözel olarak söyleyemediklerini resimle ifade ederler.
Özgün ve yaratıcı fikirler geliştir.
İstek, arzu ve hayallerini kâğıda yansıtır.
Resmin yaşamıyla olan bağlantısını ve yararlarını kavrar.
Bilinçaltında yatan korku, endişe gibi duygularını resim aracılığıyla dışarıya atarak rahatlar,
Sanata ve tasarıma dair yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştirir.

 

Bizler bu sınava hazırlanırken yaklaşık 9000 mezunumuzla yarış içerisinde KPSS den yüksek puan almaya çalışırken bir yandan bizim dışımızda gelişen diğer olumsuzluklar bizleri daha da bunalıma itmektedir.
10 yıldır hiçbir resim öğretmenliği mezununa ayrılmayan 1400 kişilik kontenjanın bizim kadar eğitim almamış sınıf öğretmenlerinin geçirilmiş olmasıdır
Bunun dışında Görsel Sanatlara yeni eklenen Geleneksel Türk Sanatları ve Geleneksel Türk El Sanatları dersidir.
Yıllardır atama için çaba sarf eden geç öğretmen adaylarına büyük haksızlık olmuştur.
Bu haksızlığın telafisini bize yıllarca verilmeyen 1400 kişilik kontenjanın bizler için de bir sefere mahsus da olsa 2014 ağustos atamasın verilerek hedefleri idealleri olan yetenekli, verimli genç öğretmen adaylarının mutluğuyla gierilmesini bekliyoruz.
Aynı zaman da okullarda Resim Öğretmenliği açık gösterilmeyerek müdürlerin müdür yardımcılarının ve diğer branş hocalarının ek ders karşılığı dersimize girmesi bu bölümde 4 yıl eğitim almış bizlere haksızlık olduğu kadar bu dersi alan öğrenciler açısından da büyük bir haksızlıktır.Bu sorunların çözülmesi için öncelikle Resim Dersinin gereken önemine yeniden kavuşturularak önceden 2 saat olan ders saatimizin yeniden 2 saat olarak düzenlenmesi ve seçmeli ders olmaktan çıkarılarak zorunlu ders haline getirilmesini talep ediyoruz.
 
mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim