Öğretmen Diyarı

Fen ve edebiyat mezunu gençler rahatsız

YÖK Genel Kurulu, 16 Ocak 2014 tarihinde toplandı ve formasyon bekleyen Fen ve Edebiyat Fakültesi mezunlarına yönelik oldukça önemli kararlar aldı. Bu kararlar, bekleyen 60 bin civarındaki mezuna formasyon verilmesinin önünü açıyor. Toplantıya Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın başkanlık etmesinin ayrı bir önemi var. YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya da formasyon ile ilgili alınan kararları tekil olarak değerlendirmemek gerektiğini, MEB’in yeni öğretmen yetiştirme stratejisiyle uyumunu vurguladı.

 

Taşlar yerine oturuyor

 

Türkiye’de öğretmen yetiştirme sistemine ilişkin yıllardır bir istikrarsızlık var. Çok farklı modeller denendi. Gel-gitler yaşandı. Gerek MEB gerekse YÖK’e bakan yönleriyle bu konuda sayısız eleştiri yapıldı.

 

Bugüne değin bence en temel sorun, MEB’in öğretmen yetiştirme konusunda hep pasif bir tutum izlemesi ve sorumluluğu YÖK’e bırakmasıydı. Ancak özellikle atama bekleyen aday sayısının fazlalığı, bu tutumu anlamsızlaştırdı. Uzun vadeli bir öğretmen yetiştirme stratejisini zorunlu kıldı. Nitelik konuşulmaya başlandı. Öğretmen adayları için (şimdilik 16 alanda) kendi alanlarında sınav getirilmesi de yeni bir arayışın ürünü. Ömer Dinçer döneminde başlatılan strateji çalışmaları Nabi Avcı döneminde de devam etti. Avcı’nın açıklamasından anlaşıldığı kadarıyla, strateji yakında kamuoyuyla paylaşılacak.

 

Yeni stratejinin önemli bir unsuru, liselerdeki branş öğretmenlerinin, formasyon alan Fen ve Edebiyat Fakültesi mezunlarından temin edilmesi. Bu strateji, formasyon belgesini, bu mezunlar için kolaylıkla erişilebilir bir şey kılıyor. Böylece, öğretmen seçiminde, üniversitede verilen bir eğitim değil de, mesleğe giriş sınavları öne çıkıyor. Kısaca “İyi olan KPSS ve alan sınavında kazansın!” deniyor.

 

Özetle, taşlar yerine oturuyor... Yani artık MEB sorumluluk üstleniyor ve nasıl bir öğretmen istediğini belirliyor. YÖK de eski adeti üzere Danıştay’da soluğu almak yerine, MEB ile işbirliği yapıyor.Bekir S. Gür'ün yazısının devamını okumak için tıklayınız

 

STAR

 

 

mebpersoneli.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol