Öğretmen Diyarı

Fen edebiyat Fakülteleri S.O.S veriyor

ÖSYM tarafından açıklanan üniversite yerleştirme sonuçlarına ilişkin istatistiklere göre Fen Edebiyat Fakültelerinin; Fizik, Kimya, Biyoloji ve İstatistik gibi programların kontenjanlarının boş kalığının ve bazı fakülteleri tek öğrencinin tercih ettiğiningörülmesi, Mecliste soru önergesine konu edildi

Konuyu gündeme getiren Milletvekili Erdoğan TOPRAK; ÖSYM’nin yayınlamış olduğu statiklerin dikkatle incelenmesi durumunda, 4-5 yıl öncesinden tehlike sinyalleri veren Fen Edebiyat Fakültelerindeki sorunların gün yüzüne çıktığını ve temel bilimler bölümleri olan Fizik, Kimya, Biyoloji, İstatistik gibi programların kontenjanlarının boş kaldığını ve birçok fakülteyi tek öğrencinin tercih etmesinin ciddi bir sorun olduğunu belirttiği soru önergesinde, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu sorulara yer verdi:

1-Kontenjanların boş kalmaması için YÖK bu anlamda pek çok üniversitenin kontenjanlarının merkezi olarak tercihe kapatmıştı. Yeterli olmayan bu çözüm yoluna karşılık, bakanlık olarak alternatif çalışmalarınız olacak mıdır?

2-109 bin kontenjanın açıkta kalması üzerine ek kayıt döneminde, öğrencilerimize eğitimhayatlarına devam edebilmelerini sağlamak için ne gibi kolaylıklar öngörülmektedir?

3-Boş kayıt kontenjanlarının büyük bir kısmının devlet üniversitelerinde olmasının sebebi nedir?

4-Bazı üniversitelerimizin bazı bölümlerini bir kişinin tercih etmesi nasıl açıklanabilir? Bu şekildekazanan öğrencilerin mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması için ne tür önlemler alınmıştır?

5-Eğitim ve öğretim süreçleri planlı olmak durumundadır. Bu çerçevede gerek yeni üniversitelerin açılması gerekse bu üniversiteye bağlı birimlerin oluşturulması hangi plan program dahilinde yapılmaktadır?

6-Türkiye’de her ile bir üniversite çalışması akademik ve bilimsel eğitimi nasıl etkimektedir?

7-Devlet ve özel üniversitelerin ihtiyaç duyduğu kadroların sayısı nedir ve bu çerçevede nasıl bir planlama çalışmanız söz konusudur?”

 

mebpersoneli.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim