Öğretmen Diyarı

Felsefe varsa başarı var!

Sorgulama ve eleştiriden korkan idareciler, Felsefeyi yok ederek toplumdaki aksaklıkları görme olanağını ortadan kaldırıyor. Oysa toplumun felsefe yapması, felsefe dersleri alması o toplumu çözüme götürüyor.

Bilgi ile insan arasında bağ kurabilen ve yaşamında kazandığı bilgileri uygulayabilen bireylerin yetişmesinde felsefe dersinin önemli bir işleve sahip olduğu İngiltere’de yapılan bir araştırmanın sonucuna yansıdı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; İlkokul çocukları arasında yapılan araştırma haftalık felsefe dersinin öğrencilerin matematik ve okuma-yazma yeteneklerine katkı sunabileceğini gösterdi. Üstelik Felsefe dersleriyle dezavantajlı öğrencilerin yazma yeteneklerinde de iyileşme gözlendi.

Araştırma kapsamında İngiltere’de bulunan 48 okuldan 9 ve 10 yaşlarında 3 bin öğrenci birer saatlik sorgulama, mantık ve argüman geliştirme dersine katıldı.

Araştırma ekibinin başındaki isim olan Profesör Stephen Gorard, felsefe dersinin “Özellikle yüksek dezavantajlı gruplardan gelen çocuklar için işe yaradığını” söylüyor. Gorard “Bu bizim için dezavantajlarla başetmek konusunda oldukça cesaret verici” diyor.

 FELSEFENİN GÜCÜ MALİYETLERE DE YANSIDI!

Araştırmaya göre öğrenci başına 30 sterlin harcanarak verilecek felsefe dersleriyle okullar dezavantajlı öğrenciler için ayrılan parayı verimli şekilde kullanabilir.

Eğitim Vakfı Fonu’nun yaptığı çalışmada öğrencilerin okuma ve matematik seviyelerinde bir yıl içinde ortalama olarak iki ay süresince iyileşme gözlendi.

Çocuklar için Felsefe (P4C) isimli programda dezavantajlı gruplardan gelen öğrencilerin yazma yeteneklerinde de iyileşme gözlendi.

Program Fonu yoksul çocuklar için ayrılan paranın en yararlı şekilde nasıl kullanılması gerektiğine dair yaptığı çalışmanın bir parçası.

Araştırmaya katılan dezavantajlı çocukların – yoksulluk yardımından faydalanan çocukların – okuma yeteneklerinde dört ay içinde, matematik yeteneklerinde üç ay içinde ve yazma yeteneklerinde iki ay içinde iyileşme gözlendi.

BİR KONU ÜZERİNDE TÜM SINIF TARTIŞIYOR!

Tipik bir felsefe sınıfında çocuklarla yapılan uygulama şöyle: Öğretmen ve öğrenciler bir daire etrafında otururlar ve ilgilerini çekebilecek bir video klip izlerler ya da bir haber okurlar. Sonrasında sessizce konu üzerine düşünürler.

Arkasından sınıf küçük gruplara ya da çiftlere ayrılarak konu hakkında soruları tartışırlar. Sonra tüm sınıf tartışma için biraraya gelir. Tartışılan konular arasında örneğin sağlıklı bir kalbin, kendi sağlığına dikkat etmemiş bir hastaya nakledilmesi doğru mudur gibi başlıklar bulunuyor.

 

Kaynak: sozcu.com.tr

Anahtar Kelimeler:
felsefe varsa başarı var

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol