Öğretmen Diyarı

Felsefe Okulu’nda ‘mutluluk’ var!

Yüzyıllar boyu felsefi açıdan mutluluk kavramı, Işık Üniversitesi'nde üçüncü kez düzenlenen Felsefe Okulu’nda konuşulacak.
Işık Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi bünyesinde Prof. Dr. Örsan K. Öymen’in koordinatörlüğünde düzenlenen Felsefe Okulu’nun üçüncüsü, 19 Şubat – 18 Mart 2016 tarihlerinde düzenlenecek.


Prof. Dr. Örsan K. Öymen tarafından düzenlenen Felsefe Okulu III’ün konusu Felsefe ve Mutluluk
Felsefe Okulu III seminerlerinin konusu Felsefe ve Mutluluk. Işık Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Örsan K. Öymen tarafından, Cuma günleri saat 18:30-20:30 arasında, İstanbul-Nişantaşı’nda, Feyziye Mektepleri Vakfı Sacit Öncel Salonu’ndaki program üniversite içinden ve dışından herkese açık.

Prof. Dr. Örsan K. Öymen tarafından düzenlenen Felsefe Okulu III’ün konusu Felsefe ve Mutluluk… Bu seminerlerde, Felsefe’de mutluluk kavramı üzerine geliştirilen kuramlar ele alınırken, mutluluk kavramı konusunda belli başlı filozofların belli başlı dönemlerde ortaya koyduğu özgün kuramlar anlatılıp, irdelenecek.

Mutluluk, Felsefe’nin alt dallarından birisi olan Etik’in (Ahlak Felsefesi) konularından biri. Bu çerçevede, seminer serisi süresince Antik Yunan’da Platon, Aristoteles ve Epikuros; Orta Çağ’da Augustinus ve Aquinas; 17. Yüzyılda Locke ve Spinoza; 18. Yüzyılda Hume ve Kant; 19. Yüzyılda Schopenhauer, Nietzsche ve Mill’in mutluluk kavramı konusunda ortaya koydukları düşünceler ve kuramlar aktarılacak, irdelenecek ve tartışmaya açılacak.

“Yaşamın amacı mutluluk mudur? Mutluluk nedir? Ruh ve beden bir bütün müdür, yoksa kopuk mudur? İyi olan şey bizi mutlu kılan şey midir? Mutluluk sürdürülebilir bir ruh hali midir? Mutsuzluğun ve acının yaşamdaki yeri nedir? Dünyevi mutluluk ve öte-dünyacı mutluluk arasındaki fark nedir? Bireysel mutluluk ve toplumsal mutluluk arasındaki fark ve ilişki nedir? Mutlulukçu filozoflar ve mutlulukçuluğu eleştiren filozoflar kimlerdir?” gibi sorular ve bu sorulara filozoflar tarafından verilen yanıtlar, Felsefe Okulu III’ün temel içeriğini oluşturacak.

HAFTALIK PROGRAM:

19 Şubat 2016: Antik Yunan’da Mutluluk: Platon, Aristoteles, Epikuros.

26 Şubat 2016: Orta Çağ’da Mutluluk: Augustinus, Aquinas.

4 Mart 2016: 17. Yüzyılda Mutluluk: Locke, Spinoza.

11 Mart 2016: 18. Yüzyılda Mutluluk: Hume, Kant.

18 Mart 2016: 19. Yüzyılda Mutluluk: Schopenhauer, Nietzsche, Mill.

Cuma günleri saat 18:30-20:30 arasında İstanbul-Nişantaşı’nda Feyziye Mektepleri Vakfı Sacit Öncel Salonu’nda (Teşvikiye Caddesi No: 6, Nişantaşı, İstanbul) düzenlenen programa kayıt ve bilgiye www.isikun.edu.tr/sem internet adresinden ulaşabilinir.

 

Kaynak: sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim