Öğretmen Diyarı

Felsefe Öğretmenleri de Rehber Öğretmen olmak istiyor!

MEB okul dönüşüm çalışmaları ve ders saatlerindeki  değişiklikler vede 12 yıllık eğitim sistemi en çok Felsefe öğretmenlerini mağdur etti. ve binlerce felsefe grubu öğretmeni ek ders ücreti alamaz hale geldi. Ekders ücreti alamayan Felsefe öğretmenleri norm yüzünden okullar arası görevlendirmeler nedeniylede mağdur edilmektedir.

Mağdur olan sadece mevcut felsefe öğretmenleri değil binlerce felsefe bölümü mezunuda felsefe öğretmeni atamalarındaki kontejan sınırlaması yüzünden işsiz gezmekte ve ömürlerini KPSS kurslarında tüketmektedir. MEB'deki yeni yapılanma nedeniyle binlerce felsefeci mağdur olmuş önlem alınmaz ise binlerce felsefecide mağdurlar ordusuna katılımları devam edecektir.

MEB öğretmen atamaları ve felsefeciler

Öğretmen atamalarında bütün branşların kendilerine göre sorunları vardır. Ama hemen hemen hepsinde de belli dönemlerde atama sayısı artırılmıştır. Fakat  Felsefe öğretmenleri son 10 yılda atama sayılarına bakıldığında   2013 atamalarında bir İngilizce'nin 5'te 1'i bile değil. Son 10 yılın istatistiklerine baktığımızda Felsefe'den toplam yaklaşık 1800 kontenjan verildi.

Bugüne kadar verilen sayılara hep rıza gösteren, mağduriyetlerini kimseye duyurmayan Felsefe Öğretmenleri artık mağduriyetimiz duyulsun istiyor.

 
Öncelik olarak öğretmen atamalarında Felsefe'ye verilen kontenjan sayısı, 40 bin atamada Felsefe'ye  144 kontenjan.
 
144 kontenjana başvuru sayısı kaç? 2270 kişi.

Kaç taban puanla 2270 kişi başvuru yaptı? 60 taban puan.

İstatistikler de gösteriyor ki 60 taban puana 2270 kişi 144 kontenjana başvuruyor. Bütün öğretmenlerimizin hakkıdır atanmak. Bütün öğretmenlerimiz gibi Felsefe öğretmenleri de artık atanmak istiyor.

Felsefe öğretmenlerinin mağduriyeti dedik. Mağdurlar mı? Evet gerçekten de bugünkü duruma ve istatistiklere bakıldığında mağdurun da ötesindeler. Peki bunun için ne yapılıyor ya da ne yapılacak?
Bugün Felsefe öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı 80 sayılı kararda Felsefe'ye Rehber öğretmenlik yolunun açılması için gerekli değişikliğin yapılmasını beklemekte. 80 sayılı karar incelendiğinde Bilişim Teknolojileri Öğretmenliğine 12 bölüm birden verilirken Rehber Öğretmen atamasına Felsefe neden verilmiyor?
 
Bunun dışında en fazla açığın bu alanda denildiği ve bugün baktığımızda gerçekten de bütün okullarda rehber öğretmene olan ihtiyacın maksimum seviyede olduğu düşünüldüğünde bu alanda 80 sayılı karar gereği bölümler şöyle belirtilmiş

İşte bu bölümlerinin içerisine Felsefe Grubu Öğretmenlerinin de dahil edilmesini haklı olarak istemekteler. Çünkü hem Sosyoloji, hem Felsefe, hem de Felsefe Grubu Öğretmenliği bölümlerinin başvuru yaptığı Felsefe öğretmenliğinden alınan sayı çok düşüktür.

 
Rehber öğretmen olarak 3. öncelik olarak bile atanmalarına imkan verilmeyen Felsefe Grubu Öğretmenleri artık atanmak istiyor. 2011'de olduğu gibi Rehber Öğretmen olarak önlerinin açılmasını istiyorlar. Eğer Rehber öğretmen olarak atanamayacaklarsa da haklarını yani Şubat atamasını ve Şubat atamasında yeterli olacak sayıyı istiyorlar.
 
Tüm ilimlerin anası olarak kabul edilen Felsefe ne yazıkki günümüzde dış kapının mandalı durumundadır.Felsefeye hak ettiği değer verilmelidir.

 
Umarız Üniversitelerde Felsefe ve Sosyoloji üzerine dersler de vermiş olan Sayın Bakanımız Nabi Avcı mağdur olan Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının sesine kulak verir…

saygılarımızla

Mağdur Felsefe öğretmenleri
kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim