Felsefe Grubu Dersleri Zorunlu Yapılmalıdır!!!

2014 eylül öğretmen atama sonuçlarına göre 39 bin 642 öğretmen ataması yapılmıştı. Ardından MEB öğretmen atamalarında oluşan minimum puanları açıklamıştı. Açıklanan sonuçlara göre en yüksek atama puanı Felsefe’de oluştu.

En yüksek puanla atama yapılan ilk 5 branş:

Felsefe 85.13
Giyim Üretim Teknolojisi 83.92
Bilişim Teknolojileri 82.64
Elektrik-Elektronik Teknolojisi 82.17
Tarih 81.75

görüldüğü gibi en yüksek atama felsefe öğretmenliği puanı son on yıldır Felsefe öğretmeni atanmıyor her geçen gün atanmış olan felsefe öğretmenleri de ek ders ücreti alamamaktadır. ekonomik yönden mağduriyet yaşarken diğer yandan norm meselesi nedeniyle sürekli mağdur edilmekte ve okullar arası sürgün yaşamı ile çile doldurmaktadırlar

Halbuki modern demokratik yaşamda

Felsefe eğitimi, bütün temel insan haklarının yaşama geçirilmesinin gerekli koşuludur. Çağdaş bir eğitim vermek ve özgür düşünen bireyler yetiştirmek istiyorsak felsefeyi özel bir ilgi alanı olmaktan çıkarmak, eğitimin genelinin bir parçası haline getirmek zorundayız. Felsefe yapabilme olanaklarını genişletmek ve özgür düşünme alışkanlığını edinmenin altyapısını oluşturmak için felsefe eğitimi, ilköğretimden başlayarak, ortaöğretimin sonuna kadar sürdürülmelidir. Bunun içinde Felsefe Grubu Olarak  4(Dört) temel çağrımız var:

  1. Ortaokulda seçmeli olarak okutulan Düşünme Eğitimi ve Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi dersi zorunlu hale getirilip Felsefe Grubu Öğretmenleri tarafından verilmelidir.

     2.Sosyoloji, Mantık ve Psikoloji LYS(Lisans Yerleştirme Sınavı)’de çıkmasına rağmen ve sınava giren öğrenciler zorunlu olarak çözmesi gerekirken  hale seçmeli ders statüsünde bulunmaktadır. Bu derslerin zorunlu hale getirilmesi  gerekmektedir.

     3.İnsanın değerini ve haklarını anlatabilmek için  Demokrasi ve İnsan Hakları Dersi ortaöğretim 9 sınıfda  zorunlu ders statüsüne getirilmelidir.

  1. Sosyal Bilimler Liseleri gerçek işlevlerini yerine getirebilmeleri için Eğitim Psikolojisi, Eğitim Sosyolojisi, Sosyal Bilimlere Giriş, Sosyal Bilimler ve Sosyal Bilim Çalışmaları dersleri zorunlu hale getirilmelidir.

                                  “FELSEFE GRUBUNUN ÇAĞRISIDIR”

 

Rehberlik öğretmenleri herkesin kendi alanında çalışması gerektiğini vurgularken, Felsefe grubu mezunları, derslerin boş geçmesinin eğitime ihanet olduğunu savunuyorlar, İşte her iki tarafın gerekçeleri: 10 yıl sonra, Felsefe ve Sosyolojimezunları tarafından bu kadrolar doldurulduğu vakit, birden fazla problem oluşacaktır.

Birincisi PDR bölümünü hakkıyla kazanan bu öğrencilerin hakkı ellerinden alınmış olacak, PDR bölümünü hakkıyla kazananlara haksızlık olacaktır. İkincisi MEB okullarında PDR ilke ve amaçları konusunda sıkıntı yaşanabilir. Üçüncüsü lisans eğitimleri psikolojik danışma yapmaya yeterli olmayan mezunların 2 aylık eğitimle psikolojik danışma yapması mümkün değildir. PDR lisans eğitimi gerek teorik gerek uygulama dersleri ve stajlarla tamamlanmaktadır.

PDR henüz genç bir kadro olmasından dolayı 10-15 yıl içinde çok fazla emekli vermeyecektir. Dolayısıyla zaman içinde (5-7 yıl sonra) PDR mezunlarının büyük çoğunluğunun açıkta kalma tehlikesi vardır.

                Dersler boş geçmesin öğrenci rehbersiz kalmasın

Felsefe ve Sosyoloji mezunlarının bu konudaki görüşleri de şöyle:

“Tüm genel liseler Anadolu Lisesi ne dönüştürülmüşken, ilköğretimde SBS kaldırılırken, YGS-LYS de öğrencilerin yaptığı netler ve başarısızlıkları bu kadar aleniyken halen 16.900 rehber öğretmene ihtiyaç varken, daha önce rehber öğretmenliğe atanan Felsefe grubu öğretmenlerinin başarılı çalışmaları ortadayken, öğrenciler rehber öğretmenlerine kavuşmak için en az 10 yıl daha beklemek zorunda mı kalacaklar?

Hizmet içi eğitim kursuyla Felsefe grubu mezunlarına Özel öğretim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev alma yetkisi veren Milli Eğitim Bakanlığı bu kararı vermekle rehber öğretmenlik alanına kaynak teşkil edecek bir bölüm olduğumuzu ve 3. öncelik hakkıyla devlet okullarına atamamızın yapılabileceğinin hukuki dayanağını oluşturmuştur. Hal böyle iken biz Felsefe grubu öğretmenleri her yıl 150 atama kontenjanından bıkmış bir halde TTK’nın 80. maddesinde 2013 yılı için lehimize değişiklik yapmasını beklemekteyiz.”

MEB insan kaynakları genel müdürlüğüne mektup faks veya mail atmak la ilk işe başlayalım

Felsefe Grubu Tek Yürek

.kamu.tv.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim