Öğretmen Diyarı

Felsefe Dersleri Arttırılmalıdır

- Bilim yuvaları olan okullarımızın bilimselliğine hizmet etmesi, LYS gibi öğrencilerin hayatında dönüm noktası olan sınavlarda onların daha başarılı olabilmeleri, hatta sadece felsefe grubu derslerinde de değil, tüm diğer üst düzey düşünsel beceri gerektiren sınavlarda da başarılı olabilmeleri ve hepsinden önemlisi öğrencilerin bilimin dili olan mantığı bilen, kendini tanıyan, felsefi bir bakış açısına sahip toplumsal bireyler olabilmeleri için oldukça önemlidir.

Eğitimde çok ileri düzeyde olan İngiltere, Norveç gibi ülkelerde Felsefe ilkokullardan itibaren eğitimin temeli yapılırken bizde bunun önemi anlaşılmamaktadır. Talim ve Terbiye Kurulunun 07/07/2009 Tarihli ve 80 Sayılı Kararı gereği ilkokullarda yer alan “Düşünme Eğitimi” dersinin adı “Çocuklarla Felsefe” olarak değiştirilmeli ve bu ders 6.7. ve 8. Sınıflarda zorunlu hale getirilmelidir. Bu ders de felsefe grubu öğretmenleri tarafından verilmelidir. Aynı şekilde, okullarda okutulmakta olan Hukukve Adalet, Medya Okur-Yazarlığı, İnsan Hakları ve Zihin Engelliler Öğretmenliği gibi derslerin verilmesi Felsefe, Sosyoloji, Psikoloji ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik mezunlarının her birinin bir diğerinin anabilim dallarında mastır ve doktora yapmaları sağlanmalıdır. 7. Felsefe Grubu dersleri LYS4 ten çıkarılıp LYS3 alınması gerekmektedir. Çünkü adaylar Sosyoloji veya Psikoloji Bölümüne gitmek istediğinde gideceği puan türü TM3 yani LYS1 veLYS3 sorularından aldığı puanlarla gitmektedirler. Sosyoloji sorusu çözdürmeden veya Psikoloji sorusu çözdürmeden bu bölümlere öğrenci almaktayız ve bu sorun yıllardır aynen devam etmektedir. Bu yanlışın giderilmesini bekliyoruz.

Liselerde sadece 11. sınıfta iki saat okutulan Felsefe Dersi öğrencinin eleştirel bir bakış açısı kazanması felsefe kavramlarını, felsefe dilini, tarihini, felsefi problemleri kavrayabilmesi için yeterli değildir. Bu dersin 9. Sınıfta Felsefi Kavramlar, 10. ve 11. Sınıfta Felsefede Problem Alanları ve Felsefe Tarihi, 12. Sınıfta Felsefi Metinler olarak lise ders programlarında yer alarak felsefe ders saati arttırılmalıdır.

 

Kaynak: kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
FELSEFE 2 yıl önce

Tesekkur ederiz duyarsiz kalmadiginiz icin

Avatar
Feylesof 2 yıl önce

Felsefe Grubu Öğretmenleri olarak teşekkürü bir borç biliriz. Bizi önemseyen insanları görmek sevindiriyor.

Avatar
Fırat 2 yıl önce

Her yıl sadece bir öğretmenlikten 5000, 6000 kişi atanırken 10 yılda sadece 1700 felsefe öğretmeni atanabilmiştir.83,84 puanlarla yıllardır atanamıyoruz. 2016 Şubat atamasında yine tüm atanan öğretmenlerden yüksek puan almamıza rağmen onların arkasından bakmak istemiyoruz. Sesimizi duyurduğunuz için sonsuz teşekkür ederiz. Umarım böyle haberleri daha fazla görürüz.

Avatar
FELSEFE ozlem 2 yıl önce

Duyarsiz kalmadiginiz icin tesekkur ederiz.

Avatar
Felsefeci 2 yıl önce

Felsefenin değeri anlaşılmadan ve felsefe yaşama aktarılmadan bu ülke ne etik ne de ahlaki sorunlarını çözebilir ne de bilimsel anlamda ilerleyebilir.Haber için teşekkürler...

Avatar
felsefeci 2 yıl önce

ders saatlerimiz artırılmalı ve şubatta en az 2000 kişi ataması yapılmalıdır.yıllardır 84 puanlarla atanamıyoruz. birileri sesimizi duysun artık.

Avatar
Fırat 2 yıl önce

Her yıl sadece bir öğretmenlikten 5000, 6000 kişi atanırken 10 yılda sadece 1700 felsefe öğretmeni atanabilmiştir.83,84 puanlarla yıllardır atanamıyoruz. 2016 Şubat atamasında yine tüm atanan öğretmenlerden yüksek puan almamıza rağmen onların arkasından bakmak istemiyoruz. Derslerimiz biran önce zorunlu yapılmalı ve şubat ayında 10 yıldır beklediğimiz kontenjan verilmelidir. #Felsefeye2000atama
Böyle haberleri daha fazla görmek dileğiyle.
Haberiniz için çok teşekkür ederiz.

Avatar
felsefeci 2 yıl önce

Felsefe bölümünü örgün eğitim, ikinci öğretim yetmedi açık öğretimde açtınız. Sonra zorunlu olan derslerimiz seçmeli oldu. Bu nasıl çelişkidir?
LYS de 24 soru Felsefe derslerinden çıkarken okullarda psikoloji mantık sosyoloji dersleri görülmemektedir. Felsefenin değeri anlaşılsın. 2000 kontenjan istiyoruz.