Öğretmen Diyarı

Fatih Projesi\'nin başındaki isim görevinden alındı

KIVANÇ EL / VATAN ANKARAFatih Projesi’ni yürüten Müsteşar Yardımcısı Birol Ekici görevden alındı. Projede usulsüz harcama iddiaları gündeme gelmişti.

Hükümetin büyük önem verdiği FATİH Projesi’nde sular durulmuyor. Proje işlerin gecikmesi ve usulsüz harcamalarla gündeme gelirken, son olarak projenin en üst düzeydeki sorumlularından Müsteşar Yardımcısı Birol Ekici de bu görevine veda etti. MEB’de FATİH Projesi depremi devam ediyor. İktidarın en önemli projelerinden olan ve Başbakan Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdiği FATİH Projesi’nde “öncü sarsıntılar” temmuz ayında başlamıştı. Milyonlarca liranın harcanmasına karşın işlerin yürümemesi ve projede ağır yol alınması nedeniyle ilk olarak projenin birinci derecede sorumlularından Grup Başkanı Mesut Küçükiba görevden alınmıştı.

‘Beraber çalışamayız’

Usulsüzlük ve gecikme iddiaları üzerine Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Bakanlık denetçilerine talimat vererek soruşturma başlatmıştı. Soruşturma evresi sürerken görevden alma şeklinde bir gelişme daha yaşandı. Ömer Dinçer’in bakanlığı sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan gelerek müsteşar yardımcılığı görevini üstlenen ve FATİH’in birinci dereceden sorumlusu olan Birol Ekici’nin görevine son verildiği öğrenildi. Bakan Avcı’nın odasına çağırarak “artık beraber çalışmayacaklarını” söylediği Ekici, MEB personeliyle vedalaşarak asıl kadrosunun bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na döndü. Bürokratların korkulu rüyası haline gelen FATİH’ten sorumlu birimde görevden almaların devam edeceği ifade ediliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2011 genel seçimleri döneminde kamuoyuna duyurduğu FATİH Projesinin Milli Eğitim Bakanlığı ayağından sorumlu Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ndeki (YEĞİTEK) yüksek rakamlı tamir ve tadilatlara kadar çeşitli usulsüzlük iddiaları gündeme geldi.

 
\"Vatan\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim