Öğretmen Diyarı

FATİH Projesi, EBA ve eTwinning Entegrasyonu
 Eğitimde FATİH Projesi (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi), eğitim ve öğretimde fırsat eşitliğini sağlamak ve okullardaki teknolojiyi iyileştirmek için Bilişim Teknolojileri araçlarının öğrenme-öğretme sürecinde daha fazla duyuorganına hitap edilecek şekilde, derslerde etkin kullanımı sağlamak amacıyla başlatılmıştır. Eğitimde FATİH Projesi, gerek kapsamı gerekse hitap ettiği kesim itibariyle sadece Türkiye’nin değil diğer ülkelerde yapılan değerlendirmeler açısından da dünyanın önde gelen eğitim projeleri arasında yer almaktadır.
Genel Müdürlüğümüz bünyesinde 2009 yılından bu yana yürütülmekte olan eTwinning Faaliyeti, müfredat kapsamındaki herhangi bir konu üzerinde farklı Avrupa ülkelerindeki öğretmen ve öğrencilerin internet üzerinden çevrimiçi ortak projeler geliştirmesini sağlayarak öğretmenler arasında bilgi, uygulama, elektronik içerik ve deneyimlerin bilişim teknolojilerinin kullanılarak paylaşılmasını ve yaygınlaştırılmasını hedefleyen, www.etwinning.net adresinden erişilebilen bir uygulamadır. eTwinning Faaliyeti’nin öğretmenler için sağladığı sosyal ağ ortamında, 36 Avrupa ülkesinde 160.000'den fazla okuldan yaklaşık 385.500 öğretmen bulunmaktadır. eTwinning Faaliyeti’ne ülkemizin 36.305 okulundan 66.655 öğretmenimiz gönüllü olarak katılmış olup, günümüze kadar toplam 12.509 çevrimiçi proje gerçekleştirilmiştir. Ülkemiz, 2016 yılı içerisinde eTwinning faaliyeti kapsamında birçok önemli göstergede Avrupa'da birinci sıraya yerleşmiştir.

Bu bağlamda eTwinning projelerininden elde edilen bilgi birikiminin Eğitimde FATİH projesinin^ imkanlarıyla birleştirmek amacıyla uzaktan eğitimler düzenlenmektedir. http ://etwinning.meb.gov.tr/ adresi altında online eğitimlerden ulaşılabilen "EBA FATİH eTwinning Entegrasyonu" eğitimleri öğretmenlerin erişimine açılmıştır. Ayrıca öğretmenlerin seminer döneminde bilgilenmelerini sağlamak için yine aynı adresten erişilebilen bir dizi çevrim içi seminer (webinar) yapılacak olup, söz konusu çalışmalardan iliniz öğretmenlerinin mümkün olan en üst seviyede faydalanmaları için, iliniz okullarına ve öğretmenlerine gerekli duyurunun yapılması hususunda,

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Bilal TIRNAKÇI

Bakan a. Genel Müdür


Kaynak: www.turkiyeegitim.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim