Öğretmen Diyarı

Farklı kent düşünüyorsanız aman dikkat!
Kimilerine göre marka bir üniversite olsun da hangisi olursa olsun. Kimilerine göreyse, önemli olan meslek, o fakülteye girsin de Türkiye’nin neresi olursa olsun, hiç önemi yok.

Bazıları için de ne mesleğin ne de üniversitenin bir önemi var. Onlar için önemli olan yaşanılacak kent. O kente gitsin yeter, gerisi hiç önemli değil.
Bir de ailesinin bulunduğu kentten yani evden uzaklaşıp özgürlüğüne kavuşmak isteyenler var ki, onlar için hiçbir şeyin önemi yok.
Tek istekleri var, o da bir an önce evden uzaklaşmak! Garip ama bu gruba girenlerin sayısı her geçen gün artıyor... Üniversite adayları içerisinde, hele ki, bu şansı, ek yerleştirmede yakalamaya çalışanlar, ne istediklerini çok iyi bilmek zorundalar. Çünkü bu kez de üniversiteli olamazlarsa, en az bir yıl, belki de çok daha fazla beklemek zorundalar...
Bu noktada adaylara, özellikle de farklı kentlere gitmeyi düşünen adaylara önerimiz, barınma ve sosyal çevre konusunu enine boyuna düşünmeleri. Aileden uzak yaşamanın, hele ilk kez ayrılıyorlarsa, o kadar da kolay olmadığını mutlaka göz önünde bulundurmalılar...
Sırf bu yüzden sık sık kent ve üniversite değiştirenler var. Üniversiteyi kazananlardan çok önemli bir bölümünün, eski öğrenciler olması bu yüzden!..

Doğru olan ne?
Tercihler konusunda eminim ki kafanız karışıktı, şimdi üzerinizdeki zaman baskısı nedeniyle daha da karışmıştır. Ama bütün seçenekleri yeterince irdelemeden de doğru karar alınamıyor. 

Yazının devamı için tıklayınızKaynak: http://www.egitimajansi.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim