Öğretmen Diyarı

Farkında mısınız? Dershaneler Geri Geliyor!
 Anayasa Mahkemesi kararından sonra Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Buna göre özel öğretim kursları, 3 yerine 5 ders verebilecek. Bu da dersanelerin geri dönmesi demek.

Bir farkla; artık dersane yerine özel öğretim kursu diyeceğiz. Yeni düzenlemeden en çok temel liseler ve okul kursları etkilenecek. Resmî lise yöneticileri, düzenlemeden memnun gibi. Çünkü özellikle son sınıf öğrencilerini temel liselere kaptırmayacaklarını düşünüyorlar. Temel liseler ise hızla özel öğretim kursuna dönme telaşında.

Eğitim uzmanları temel liselerin birkaç yıl içinde kendiliğinden kapanacağı düşüncesinde. MEB, okul kurslarının devam etmesini istiyorsa bir an önce okul yöneticilerinin kurs ücreti mağduriyetini gidermelidir. Zira okul yöneticilerini motive etmeden kurslardan istenilen verim elde edilemez. Bu arada yeni değişikliğe uyum sağlamak için hummalı bir çalışma gözlerden kaçmıyor. Dersane sektörüne yeni aktörler ve rekabet geliyor. Ne diyelim? Yeni süreç inşallah hayırlı olur.



MADDE 1 – 20/3/2012 tarihli ve 28239 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (p), 5 inci maddesinin ikinci fıkrasının (f), 13 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c), dördüncü fıkrasının (d) ve beşinci fıkrasının (d) bentlerinde yer alan “üç” ibareleri “beş” olarak değiştirilmiştir.  Erol Ermiş Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No'lu Şube Başkanı 

Anahtar Kelimeler:
Dershaneler

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim